Stresi Azaltmak İçin Bu Yöntemleri Kesinlikle Deneyin


Belki de tüm insanlığın hemfikir olduğu ortak bir sorun varsa o da kesinlikle strestir. Herkes hayatının bir ya da birkaç evresinde stres yapabiliyor. Birçoğumuz günlük hayatımızda yoğun stres içerisindeyiz. Peki, stres gerçekten o kadar kötü bir şey mi? Eğer stres günlük yaşantımızı ve iş hayatımızı derinden etkileyen bir sorun ise stresten kaçınmanın bir yolu var mı? Dr. Kevin Gilliland, stresin hayatımızın bir parçası olduğunu söylüyor. Hatta birazcık stres, iş hayatında ve sosyal hayatta başarının anahtarı olabilir. Stresle başa çıkmaya dair atabileceğiniz 9 basit adımı sizler için derledik. Stressiz günler dileriz…

1. Stres kaynağınızı keşfedin

Herkesin stres kaynağı farklı olabilir. Hepimiz stres yapıyoruz ancak aynı sebepten dolayı değil. Çok fazla çalışmak, yalnız hissetmek, ayrılık acısı yaşamak, ekonomik sıkıntılar çekmek gibi stresi tetikleyen onlarca sebep mevcut. Öncelikle sizi strese sokan sebepleri ortaya koyun. Sakin anlarınız ile stresli anlarınızı kıyaslayın, kendinizi tanıyın ve stres kaynağınızı bulun.

 

2. Nerede hareket, orada bereket

Uzman Dr. Fitzpatrick, egzersiz yapmanın insan psikolojisini olumlu yönde etkilediğini öne sürüyor. Sizi eğlendiren bir spor yapmak, devamında başka fiziksel aktivitelere katılma konusunda da sizi motive edebilir.

3. Nefes önemli

Dr. Fitzpatrick, günde 3 defa 3’er dakikalık nefes egzersizi yapmanın da insanları rahatlattığını söylüyor. Vücudunuzu hissederek derin bir nefes almak ve nefesinizin tamamını dışarı vermek, vücudu rahatlatıp stresi azaltma konusunda faydalı oluyor.

4. Sevdiğiniz ve yanında güvende hissettiğiniz insanlarla iletişime geçin

Etrafınızda sevdiğiniz ve güvendiğiniz insanlar olduğunda, daha huzurlu hissedebilirsiniz. Sevdiklerinizle vakit geçirin, sorunlarınızı paylaşın, gülün ve rahatlayın.

 

5. Ufukta stres gözüküyorsa, önceden planlama yapın

Eğer yakın gelecekte stres yapmanıza sebep olacak olaylar gözüküyorsa sizi strese sokacak sebeplerle ilgili planlama yapın. Yaşama ihtimaliniz olan stresi önceden tahmin ederseniz, zihniniz bu stresin olağan bir durum olduğunu daha iyi kavrayacak ve sakin kalmanıza yardımcı olacak. Stresin de hayatın bir parçası olduğunu unutmayın.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR