Sürekli yemek yediğiniz halde aç hissetmenizin sebepleri!


Sürekli yemek yiyip bir türlü doygunluk hissine ulaşamayan, bununla birlikte çok yemekten ötürü kilo alanların sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Yemek yediğiniz halde sürekli aç hissetmenizin olası sebeplerine bir göz atın!

Uykusuz kalmak

Vücut uykudan mahrum kaldığı zaman hem strese girer hem de hormonal bozukluklar meydana gelebilir. Vücut kaloriye ihtiyaç duymadığında bile iştah kuvvetlenir ve kişi yemekten kendini alıkoyamaz.

Hipertiroid

Normalden fazla kilo yediğiniz halde açlık hissediyorsanız, buna rağmen kilo da veriyorsanız vücudunuzdaki tiroid hormonlarınız fazla salgılanıyor olabilir. Salgılanan fazla tiroid hormonu metabolizmanın da normalden fazla hızlanmasına neden olur ve açlık hissi de sürekli artar. Açlık hissinin yanında vücudunuzda halsizlik hissediyorsanız ve saçlarınız normalden fazla dökülmeye başladıysa doktora görünmenizde fayda olabilir!

Stres

Stresli anlarımızda salgılanan kortizol hormonu ihtiyacımız olmadığı halde bizi yemek yemeye ikna eder. Beyne açlık sinyalleri gönderen bu hormon sayesinde sürekli yemek yeriz ama asla tokluk hissetmeyiz. Hatta yediğimiz en güzel yemekleri genellikle stresli olduğumuz anlarda yeriz.

Adet Dönemi

Kadınlar adet döneminde hormonal değişiklikler yaşar. Bu da özellikle tatlı ihtiyacını tetikler. Bu sebeple adet dönemlerinde vücut şişkinliğinin yanı sıra tatlı krizlerinden ötürü kilo artışı gözlenebilir.

Yetersiz su alımı

Vücut, günlük ihtiyacı olan su miktarını alamadığı zaman bunu açlık sinyali olarak belli eder. Kişi gerçekten acıkmamış olsa bile acıktığını sanar ve yemek yer. Bu sebeple bazen su içtiğinizde tokluk hissini yaşarsınız. Suyun şişkinlik yaptığını düşünseniz de aslında yaptığınız şey vücuda ihtiyacı olan suyu vermek ve dengeleri yeniden sağlamaktır.

Obezite

Obez insanlar vücudunda fazla yağ taşır ve fazla yağ insülin seviyesini artırarak açlık hissinizi kuvvetlendirir. Yemek yedikçe kilo alır, kilo aldıkça yağ oranı artar ve yağ oranı arttıkça açlık hissi yeniden kuvvetlenir.

Depresyon

Kendimizi depresif hissettiğimiz her an bizi asla yargılamayan ve hep mutlu eden yiyeceklerimize koşarız! Kötü gün dostumuz olarak bildiğimiz bu yiyeceklerin bize verdiği zararı düşünmeden sabah akşam sürekli yanımızda taşırız. Depresyonda olan kişiler mutlu olmak için yedikleri bu besinlerle asla doygunluk hissine ulaşmaz ve sürekli yemeye devam eder!


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR