Sürücü Kurslarında Kota Dönemi!


Sürücü kurslarında kota dönemi başlıyor. Kısa bir süre sonra yürürlüğe girmesi beklenen Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’ne göre artık her 50 bin nüfusa 2 sürücü kursu açılabilecek. Sürücü kurslarında kota nasıl uygulanacak ? Sürücü kurslarında kota nedir?

Sürücü Kursu Yönetmeliği Değişiyor!

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği yeniden değişiyor. Yeni Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’ne göre artık her 50 bin nüfus için 2 sürücü kursu açılabilecek.

Ülkemizde toplamda 3 bin 522 sürücü kursunun bulunduğu ve her dönem ortalama 70 bin ehliyet eğitiminin verildiği sürücü kursu sektöründe, sürücü kursları yüzde 50 kapasite ile çalışıyor. Sürücü kurslarındaki bu durumu dikkate alan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Kurumları Genel Müdürlüğü, bundan sonra bu kurumların açılış izninin kota kapsamı dahilinde olacağını açıkladı.

İstanbul Ticaret Odası’ndaki “Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursları Değerlendirme” toplantısında kısa bir süre içerisinde yürürlüğe girecek olan yönetmelik ve sorunlar ele alındı.

Gerçekleştirilen toplantıda açıklamalarda bulunan, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Dr. Muammer Yıldız, “Kurslardaki minimum araç sayısı üç olacak” dedi. Yenilenecek yönetmelikte yapılan bir diğer değişiklik de, lise mezunlarının iki yıl çalıştıktan sonra motorlu taşıtlar sürücü kursunda usta öğretici olarak göreve başlayacağı belirtildi.

Sürücü Kursları Temsilcilerini İsteklerini Dile Getirdi!

Sürücü kursları temsilcileri ise sürücü kurslarının açılması için müstakil bina şartının kaldırılmasını talep ederken, araçlarda ÖTV ve KDV’nin kalkmasını ve akaryakıt desteğini dile getirdi. Temsilciler ayrıca şu taleplerde bulundu.

  • KOSGEB ve esnaf kredilerinden faydalanabilmek.
  • Ruhsat harcının her yıl değil de sadece kurum açılırken bir kere verilmesi.
  • Taban fiyat uygulaması için maddi destek.
  • Kurum müdürlerinin girebileceği ders saati sayısının artırılması
  • Sınavda sabit güzergah uygulamasının kalkması.

Bakalım Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği sektör temsilcilerinin bu talepleri üzerine tekrardan değişecek mi?


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı