Tahtadan alkol üretildi, hazır mısınız?


Japon bilim insanlarından yepyeni bir buluş daha. Yapılan çalışmalar ve analizler sonucu, tahtadan da alkol üretilebileceği durumu çıktı karşımıza ve insanların beklentisini de karşılamış görünüyor.

Japon bilim insanları bugünlerde enteresan çalışmalar yürütüyorlar. Son gelen haberler 2-3 sene içerisinde tahtadan alkollü içecek üretebileceklerini gösteriyor. Bu gelişme, pek çok kişiyi ilgilendirse de, ortaya ilginç manzaralar da çıkmıyor değil.

 

Japonların ünlü alkollü içkisi olan Sake’yi bilirsiniz. Pirinç ve tahılla yapılan bu içecek dünya çapında ünlü bilinirliği oldukça fazla olan bir içecek. Japonyalı bilim insanlarının çalışmaları sonrasında hammaddesi sadece tahta olacak şekilde bir içki üretmeyi başarmak üzereler. Neredeyse 2009’dan beri bu konuda çeşitli araştırmalar içerisinde olan Japon bilim insanları, çalışmalarının tamamlanmasına yaklaşık 3 sene gibi bir zaman kaldığını belirttiler.

 

Ağacın içinde doğal olarak bulunan şekeri fermante etmeyi başaran Japon bilim insanları, tüm bu çalışmanın sonucunda alkol oranı %15 civarında seyreden ve maliyeti oldukça düşük olan bir içecek elde edebildiler.

Daha önce de benzer çalışmalar yapılmış fakat ortaya çıkan çalışma sonucunda alkollü bir içecek elde edilse de aroması neredeyse berbat denebilecek olan ürünler ortaya çıkmıştı.

Yeni yöntemlerle yapılan bu içecek içilebilir derecede farklı bir aroma içeriyormuş. Önümüzdeki dönemde Japonya, tıpkı sake gibi yeni bir milli içeceğe kavuşmaya hazırlanıyor.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı