Taksi Ve Uber Arasında Neler Oluyor?


taksi ve uber

Son zamanlarda hepimiz Uber kelimesine oldukça aşinayız. Taksiciler ve Uberciler olarak taraflar tutuldu. Olaylar ciddi boyutlara ulaşıyor, darp haberleri gündeme yansıyor. Çoğu kişi “Uber nedir, kavgaların sebebi ne?” gibi sorular soruyor. Taksi ve Uber konusuna ışık tutalım istedik.

Taksi ve Uber kavgasının sebepleri ve detayları…

taksi ve uber

Uber Nedir?

Uber, bir mobil uygulama. Bir yerden, bir yere ulaşım sağlamak adına kullanıcıların hizmetine çıkmış durumda. İlk bakışta taksi gibi anlaşabilir. Fakat arada bazı farklar mevcut. Kullanıcılar, uygulamayı indirip nereden, nereye gideceği bilgilerini giriyor ve karşılarına bir tutar çıkıyor. Eğer tutar onaylanırsa kullanıcının konumuna en yakın Uber aracı adrese gidiyor. Uber ile şoför bilgilerine ulaşabiliyor ve yolculuğunuzu puanlayabiliyorsunuz. Dünyada 315 ülkede hizmet veren Uber, 3 yıldır İstanbul’da hizmet vermekte. Bu sürede yüksek kullanıcı sayısına ulaştı. Fiyat, tüketici için sürpriz olmadığı için bir çok gönlü fethetti. Aynı zamanda Uber araçlarının daha lüks olması da kullanıcıların gönlünü fetheden bir başka etken.

  İstanbulkart Sahiplerine Müjde! Artık Kartları Bedava Dolacak

taksi ve uber

Peki Taksiciler?

Uber’in yükselen kullanıcı kitlesi, taksiciler için kabusa dönüştü. Tüm müşterilerin Uber tarafına kayması taksiciler için fitili ateşledi. Hepimiz biliyoruz taksi plakaları oldukça pahalı. Taksiciler; plakanın aylık kirası, yakıtı, sigorta gibi bedeller altında ezilirken Uber’in vergi ödemeden hizmet vermesini emek hırsızlığı olarak görüyorlar. Taksi ve uber kavgasının çıkış sebebini bu şekilde özetleyebiliriz. Ne yazık ki çözümü şiddette aramaları hepimiz için oldukça üzücü.

Uber Yasal Mı Değil Mi?

Ülkemizdeki yasa yetersizliği nedeniyle Uber’e ceza kesilemiyor. Legal mi illegal mi soruları bu yüzden uzun süredir cevapsız kalmış durumda. Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı; her şeyin yasal olduğunu ve Uber’in vergi ödeyen bir şirket olduğunu belirtmişti. Uber, bu dayanaklara göre korsan değil, legal bir şirket. Sorun Türkiye’deki yolcu taşıma kuralları ile Uber’in uyum sağlayıp sağlayamaması.

Taksi X Uber

Kullanıcılar taksilerin güvensizliği, fahiş fiyatlar ve konfor sebebiyle Uber tarafına kaymış durumda. Taksiciler ise Uber’i tamamen emek hırsızlığı olarak görüyor. Uber sürücülerini darp eden taksici haberleri her geçen gün karşımıza çıkıyor, bu utanç tablosu umuyoruz ki yakın süreçte son bulacak.

Uber, her şeye rağmen tam gaz devam ediyor ve yakın zamanda Ankara, İzmir ve Antalya’da da hizmete gireceği haberleri kulağımıza kadar geldi.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR