Taksiciler Trafikte Boş Gezemeyecek!


Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelikle birlikte taksiciler için yeni bir dönem başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından “Ulaşımda Enerji Verimliliğinin Arttılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” olarak adlandırılan yeni kurallata göre belediyeler ve ilgili bakanlıklar, yakıt tüketiminin takip edilmesi ve çevre dostu araçların kullanılması için ortak olarak çalışacak. Bir başka deyişle artık taksiciler trafikte boş gezemeyecek. 

Yeni yönetmelikle birlikte yapılacak olan çalışmalar sadece yakıt takibi ile sınırlı olmayacak. Yeni düzenleme ile birlikte elektrikli otomobillerin teşvik edilmesi amacıyla cadde ve sokaklarda gerekli olan altyapılar oluşturulacak. Elektrikli ya da hibrit motorlu araç sahipleri, otomobillerini bu noktalarda şarj edebilecek. Yayaların yoğun olduğu bölgelerde ise araç trafiğine kapatılacak ve sadece belli araçların giriş yapmasına izin verilecek.

Yeni düzenleme ile birlikte taksiciler trafikte boş boş gezinemeyecek. Duraklar dışında taksicilerin bekleme yapması yasaklanacak ve taksiler için özel cepler oluşturulacak. Tüm bunların yanında her yıl düzenli olarak tüketim verileri belediyeler tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına iletilecek. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR