Tarih Bölümü Ve İş Alanları


tarih bölümü

Tarih Bölümü çoğu zaman orta öğretim eğitimin sözel alanda tamamlamış ve bu programlardan mezun olmuş öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Katsayı uygulamasının kalkmasıyla birlikte sürpriz tercihler doğrultusunda tarih bölümleri kapılarını eşit ağırlık hatta sayısal öğrencilerine bile açmış bulunmaktadır.

Tarih bölümü kız ve erkek sayısının çoğu zaman eşit dağılım gösterdiği bölümler arasında yer almaktadır. Bu bölümü tercih edecek öğrencilerin genel olarak üniversite yaşamları aktif geçmekte, tarih bölümünde öğrencileri sıkça sosyal hayata katılan öğrencilerden oluşmaktadır. Bunun altında yatan belli başlı sebepler ise bölümün sözel bir bölüm olması ve doğası gereği güncel hayatla ilişkili durumda bulunması.

Tarih bölümünde öğrenciler sözel alandan, LYS sınavının TS-2 puan türünden almaktadır. Tarih, çoğu üniversitenin edebiyat fakültesinde ya da insan ve toplum bilimleri fakültesinde yer alır. Edebiyat fakültesinin bölümleri arasında yer alması sebebiyle de Türk Dili ve Edebiyatı, coğrafya, sanat tarihi ve felsefe gibi bölümlerle temas halinde olan bir bölümdür.

Tarih Bölümü İş Alanları

Yazımızda konu edindiğimiz “Tarih Bölümünün” sözel yetenek gerektiren ezbere sıkça başvurulan yoğun bir bölüm olduğunu söyleyebiliriz. Genelde mezunlarının özelde ve devlette eğitim sektöründe istihdam edildiği bu bölümü okumak isteyenlerin akademisyenlik, öğretmenlik gibi meslek kollarına yakınlık duymaları meslek hayatlarını kolaylaştırabilir.

2017 Tarih Bölümünün Taban Puanları listesinde diğer pek çok listede görmeye alışkın olduğumuz gibi zirvede özel üniversitelerin ağırlığını görüyoruz. Sizlerle 2017 listesinde ilk beş sırada yer alan ve 2018 Tarih Bölümünün Taban Puanları listesinde de büyük bir sürpriz olmadığı takdirde ilk beşte yer alması beklenen üniversiteleri sıralıyoruz:

  • İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümü (İngilizce-tam burslu)
  • Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul) Tarih Bölümü (İngilizce)
  • Koç Üniversitesi (İstanbul) Tarih Bölümü (İngilizce-tam burslu)
  • KTO Karatay Üniversitesi Tarih Bölümü (tam burslu)
  • İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Tarih Bölümü (tam burslu)

Uzun yıllardır görmeye alışık olduğumuz gibi tarih bölümünün taban puanı sıralamarında da ilk sıralarda özel üniversitelerin ingilizce ve tam burslu programları ağır basmakta. Bu programların sunduğu akademik ve sosyal olanaklar özel üniversitelere rağbeti artıran en önemli iki özellikleri. Tarih üniversite çeşitliliğinin çok olduğu ve pek çok puan aralığı için uygun üniversitelerin olduğu bir bölüm.

  Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü İle Mesleki Olanakları


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR