Tatil gençler için yeni kariyer fırsatı olabilir!


Yaz tatilinde pek çok öğrenci ya ailesi yanına, ya da tatile gidiyor. Ama genelde büyük bir kesim okul okuduğu şehirden ayrılıp memleketine dönüyor. Peki ama bu süreç nasıl ilerliyor? Yaz boyu durmak yerine yeni iş planlarına dahil olmak ister misiniz?

 

Hayatımızda gördüğümüz ve insanların isteklerine cevap veren birbirinden farklı onlarca süreç ve çözüm üzerinde kafa yorabilirsiniz. Yaz sürecini iyi bir şekilde yöneterek, kendinize huzurlu ve mutlu bir yaklaşım yaratabilir ve ön plana çıkarabilirsiniz. Ayrıntıların tamamını daha rahat, daha verimli ve huzurlu görmeniz için sizler de kendi çözümlerinizi düşünebilirsiniz. Bu yüzden tatilde yeni iş alanlarına göz atmanızda fayda görüyoruz. Yapılacak şey, kendi hayallerinizin peşinden gitmek. Hayalinize göre bir kariyer alanına dahil olabilirsiniz.

 

Doç. Dr. Yelkin Diker Çoşkun tarafından yapılan açıklamalara göre, şu detaylara dikkat etmenizi öneriyoruz.

 

Genel olarak öğrenciler tatilde bir günü veya haftayı nasıl geçireceğini, hangi etkinlikleri yapmak istediğini, yaşadığı yerdeki müzeleri nasıl gezebileceğini, hangi kitapları ne kadar sürede okuyacağını belirlemeli. Tatilde yaptıklarıyla ilgili resimler, fotoğraflarla küçük notlar aldıkları bir tatil ya da anı defteri oluşturabilirler.

Ayrıca hobiler, yeni beceriler edinmek plan yapmak ve bunu hayata geçirmek öğrencilerde öz düzenleme becerisini arttırabilir. Öz düzenleme kendi kendine amaç belirleme ve o amaca yönelik çalışma yapabilme becerisini ifade eder. Araştırmalar öz düzenlemenin akademik başarının sağlanmasında önemli bir beceri olduğunu göstermekte. Bu nedenle tatilleri verimli geçirmenin çok yönlü faydaları olduğu unutulmamalı.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR