Telefon Dolandırıcıları Cebinizi Yakabilir!


 
Telefon dolandırıcılarına dikkat etmemizi bir kez daha hatırlatan bir içerikle karşınızdayız. Size hiç 0888 ile başlayan numaralar banka masrafları ya da kredi kartı borçlarını kapatma şeklinde bir mesaj attı mı? Dikkat edelim, bu mesajlara geri dönüş yaptığımız takdirde binlerce lira zarara uğrayabiliyoruz, faturaya yansıyabiliyor.
 
Dolandırıcıların şimdiki taktiği 0888’li numaralardan banka ya da hukuk bürosundan arıyormuş gibi insanlara acil kodlu bir mesaj gönderiyorlar ve gelen mesajlara dönüş yapıldığı takdirde ise kişi ne olduğunu anlamadan binlerce liralık telefon faturaları ile karşı karşıya gelebiliyor.
 
Bir örnek vermek gerekirse; Mutlu hanım, arkadaşının telefonuna bu 0888’li ile başlayan numaralardan bir acil mesaj geldiğini ve gelen mesajı aradığını ve faturasına 300 liralık bir ek yansıma olduğunu söyleyerek mağdur olduğunu dile getirdi. Vatandaşlarımızı bu konuda uyarıyoruz.
 
Bu dolandırıcılar yurt dışından hat alıyorlar ve ardından insanlara mesaj atıyorlar. Mesajdaki numaraya dönüş yapıldığı takdirde ise bu faturanıza astornomik rakamlar olarak yansıyor. Dakikası 20 lira gibi bir rakamdan ne kadar çok konuşursanız o kadar çok faturaya bir rakam yansıması söz konusu. Bence burada hat firmaları kullanıcılarını korumaya yönelik bir teknoloji geliştirmeliler. Umarım bu tür dolandırıcılık olayları daha fazla can yakmadan biter diyorum.
 
400 Bin Kişiden Şikayet Var
 
Son bir sene içerisinde SMS konuları hakkında dört yüz bin şikayet bulunuyor. Bu şikayetlerin yüzde doksan beşi de SMS konusunda.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR