Tercih Yaparken Dikkat! Geleceğin Meslekleri Neler Olacak?


geleceğin meslekleri

Geleceğin meslekleri deyince, hayal dünyanızı zorlayabilirsiniz. Ancak önümüzdeki 5 yıl içinde büyük bir istihdam alanı vadeden meslekler çoktan ortaya çıktı. Uygulama geliştiriciliği, pazar araştırma analistliği, sağlık servisleri yöneticiliği gibi alanlarda, ortalama yüzde 20’lik bir büyüme olacağı tahmin ediliyor. Tercih yapmadan önce bu meslekleri bir kez daha gözden geçirmenizde yarar var. Yaşlanan nüfus ve uzun yaşam süreleri sağlık alanlarını güçlendiriyor. Gelişen bilgisayar teknolojileri ise geleceğin mesleklerini şekillendiriyor.

Geleceğin meslekleri adıına ABD merkezli iş ve finans dergisi Kiplinger’ın belirledikleri işler…

HEMŞİRELİK

Dünya nüfusu ve yaşam süresi ortalamaları gün geçtikçe artıyor. Ülkelerde halk sağlığı politikaları iyileşiyor. Bu sayede bir önceki yüzyıla göre daha çok insan, sağlık hizmetlerinden faydalanıyor. 2025’e kadar bu meslekte yüzde 25.7’lik bir büyüme öngörülüyor. Kurulan yeni hastaneler, sağlık merkezleri, nitelikli hemşirelere iş fırsatı sunuyor.

UYGULAMA GELİŞTİRİCİSİ

Mobil uygulamalar pazarı uçsuz bucaksız. Her ne kadar on binlerce uygulama yayınlanmış olsa da, daha atılacak çok adım var. Bu mesleğin 5 yıl içinde yüzde 23 büyümesi bekleniyor.

BİLGİ GÜVENLİĞİ ANALİSTİ

Kötü niyetli kişiler çevrimiçi dünyada büyük şirket ve kamu kuruluşlarının bilgilerini ele geçirebiliyor ya da şirket içindeki bilgisayar ağlarına zarar vererek milyonlarca liralık zarara neden olabiliyor. Bilgi güvenliği analistleri şirketlerin bilgisayar ağlarındaki güvenlik açıklarını belirlemek ve bunlar için önlemler almakla yükümlü. Bu meslek alanının yüzde 30.9 oranında büyüme kaydedeceği düşünülüyor.

FİZYOTERAPİST

Bu meslek alanı iyi bir kazanç ve büyüme oranı ile önümüzdeki 10 yıl daha revaçta olacak. Mesleğin 5 yıl içinde yüzde 25.9 büyüyerek, daha fazla insana istihdam sağlayacağı tahmin ediliyor.

TIBBİ SONOGRAFİ UZMANI

Bu meslektekiler onlar iç organlarınızı dışarıdan hiçbir cerrahi müdahaleye başvurmadan inceleyebiliyor.
Son yıllarda bu alandaki teknolojik gelişmelerle rahatsızlıklar çok daha hızlı ve net bir şekilde tespit edilebiliyor. Sonograf uzmanları, özellikle doğum öncesi kontrollerde büyük bir rol oynuyor. Mesleğin yüzde 33.3 oranında gelişme göstereceği tahmin ediliyor.

  Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Etmen Gerekenler

SAĞLIK SERVİSLERİ YÖNETİCİLİĞİ

Sağlık verilerinin derlenmesi ve analizinde büyük bir rol üstlenen sağlık servisleri yöneticileri, sağlık hizmetlerinin sürdürülebilir olması konusunda hastane gibi kurumlarda kritik görevler üstleniyor. 2025’e kadar yüzde 17.5 oranında büyüme göstermesi bekleniyor.

PAZAR ARAŞTIRMA ANALİSTİ

Pazarlardaki artan rekabet alanlarını belirliyor. Müşteri davranışlarını analiz ediyor. Bunlara göre pazar koşullarındaki değişimleri değerlendirerek, şirketlere kârlarını artırmak için yol haritaları sunuyor. Yüzde 28.2 oranında büyüyeceği öngörülüyor.

AĞIZ VE HİJYEN UZMANI

Şekerli yiyecekler, kötü beslenme ve bakımsızlık dişlerimizi her an tehdit ediyor. Ağız ve hijyen uzmanları diş sağlığı için uygun beslenme ve ağız sağlığının sürdürülebilirliği konusunda hastalara özel beslenme programları belirliyor. Zaman zaman ağız sağlığı konusunda dokümantasyon hizmetlerinde de görev alıyorlar.
Yüzde 21.8’lik büyüme yaşayacağı düşünülüyor.

OPERASYON ARAŞTIRMA ANALİSTİ

Geleceğin meslekleri arasında operasyon araştırma analistleri de mevcut. Bu meslektekiler matematiksel ve analitik metotları kullanarak firmaların verimliliklerini geliştiriyor, daha az maliyetle kârlarını artırıyor. Yüzde 23.2 gibi önemli bir büyüme oranını yakalayacağı tahmin ediliyor.

BİLGİSAYAR SİSTEM ANALİSTİ

Şirketler bilgisayarlara daha da bağımlı hale geldikçe, bu meslek mensuplarını uzun yıllar parlak bir istihdam geleceği bekliyor. Yüzde 22.5’lik bir büyüme yaşayacağı belirtiliyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR