Tercih Yapmadan Önce Uygulamanız Gereken 4 Tüyo


tercih yapmadan önce

Üniversite tercihleri kişinin geleceğini belirlemek açısından büyük önem taşımaktadır.  Tercih yapmadan önce bilmeniz ve uygulamanız gereken bazı şeyler vardır. Bu tüyolar sizin tercih dönemi ve öncesinde kariyer hayatınızı etkileyecek ve doğru kararlar vermenizi destekleyecektir.

Tercih yapmadan önce uygulamanız gereken 4 tüyo…

  • Okumak İstediğiniz Bölümü Belirleyin

Tercih yapmadan önce yapılan en büyük hatalardan biri öğrencilerin puanlarının yettiği bölümü tercih listelerine eklemeleridir. Sadece üniversite kazanmak adına yapılan bu davranış daha sonra istemediğiniz bir bölümü okumanıza neden olarak sizi mutsuz edebilir. Verdiğiniz tüm emekler bu doğrultuda sizi mutlu etmediğinde okulu bırakıp tekrardan üniversiteye hazırlanma olasılığınız bir hayli yüksek olacaktır. Halbuki bu şekilde daha çok zaman kaybedeceğinizi unutmamalı, istediğiniz bölümün ve yapmak istediğiniz mesleğin peşinden gitmelisiniz.

  • Araştırmayı Detaylı Yapın

Okumak istediğiniz bölümü kafanızda belirledikten sonra o bölümle ilgili detaylı araştırmalar yapın.  Okuyacağınız bu bölümün ileride sizin mesleğiniz olacağını unutmayın. Seçeceğiniz mesleği severek yapıp yapmayacağınıza belki de bu araştırmalar sayesinde bir ışık tutabilirsiniz. Ayrıca bölümün tam anlamıyla meslek karşılığını, iş alanlarını, özel sektörde ve devlette olan konumlandırmalarını güzelce araştırmak önümüzdeki yıllarda yapacağınız iş ile ilgili sizlere ipuçları verebilir.

  Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Etmen Gerekenler
  • Üniversite Seçimini İyi Düşünün

Okuyacağınız bölüm ne kadar önemliyse üniversite de o kadar önemlidir. . Diyelim ki bölüm araştırmalarınızı  güzel bir şekilde yaptınız ve okumak istediğiniz bölüm kafanızda netleşti. Fakat puanınız istediğiniz üniversiteye yetmiyorsa, puanınızın tuttuğu diğer üniversiteleri araştırmakla işe başlayabilirsiniz. İstediğiniz bölüme puanınızın yettiği üniversiteleri listeledikten sonra ise tek tek hepsini detaylıca araştırmanızı öneririz. Şehir dışında bir devlet üniversitesiyle o şehirde yaşayabilir miyim diye düşünmeniz, üniversitenin isteklerinize cevap verecek olanaklarınızı ölçmeniz adına bu araştırma çok önemlidir. Şehir dışına çıkmayı tercih etmiyorsanız ve en azında %50 burslu bir şekilde özel bir üniversite kazanabilecek durumdaysanız, yine okulun imkanlarını, uygulamalarını ve şartlarını iyice araştırıp kararınızı ona göre vermelisiniz.

  • Tercihinizi Doğru Yapın

İstediğiniz bölümü belirlediniz, hem okul hem de bölümle ilgili tüm araştırmalarınızı yaptınız. Elinizde olan kabarık listeyi daraltmayı ve hedefinize yönelik düşünmeyi başardınız. Sıra tercih yapmakta! Unutmamanız gereken en önemli noktalardan biri puanınızın çok üstünde olan ya da sıralamanızın çok altında olan bölümleri yazmanız hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Aynı zamanda tercih yaparken doğru bir yol izlemek adına en çok istediğiniz bölüm ve üniversiteyi en üste yazmak olacaktır. Tabii araştırma kriterlerinize ve YKS puanınıza uygunsa.. Örneğin, Gazetecilik bölümü istiyorsunuz. Puanınız hem Marmara Üniversitesi’ne hem İstanbul Üniversitesi’ne yetiyor. Ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü puanı daha yüksek. Fakat siz Marmara Üniversitesi’ni daha çok istiyorsunuz. Bu yüzden en başa Marmara Üniversitesi’ni yazmalısınız.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR