Test Nasıl Çözülür? Test Çözme Taktikleri


Test Çözme Taktikleri
Test Çözme Taktikleri

TEST ÇÖZME TAKTİKLERİ

Üniversite sınavlarına hazırlanırken test çözmek gün içerisinde en sık yaptığımız rutinlerin başında gelir. Peki testleri nasıl çözeceğinizi biliyor musunuz? Emin olun test soruları, soru ve dört şıktan ibaret değildir. Bunun farkında olan birçok öğrenci test çözme taktikleri şeklinde arama yapmaktadırlar. Bizde bu konuda öğrencilere çözebilecekleri testler için çeşitli tüyolar ve taktikler vereceğiz.

TEST NASIL ÇÖZÜLÜR?

Test çözmenin 3 önemli anahtar kelimesi bulunur. Bunlar sırasıyla bilgi, yorum ve hızdır. Bir testi çözebilmek için o konu ile alakalı bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Yani test çözmeye başlamadan önce konuya çalışıp anlamanız gerekmektedir. Konu ile ilgili ne kadar fazla bilginiz olursa öğrenci dostlar, o konu ile ilgili yorum yapma yeteneğiniz artar. Yorum yeteneği artan bir öğrenci testi daha az hata payı ile çözmeyi başarabilir. Bu iki faktör (bilgi, yorum) arttığı zaman ise hızlanırsınız ve testlerde uygulanan zaman problemini çözebilir hızlı bir şekilde doğru şıkları işaretlersiniz.

TEST SORUSU ÇÖZMENİN TÜYOLARI

Test sorusu çözerken uygulayabileceğiniz ve faydalanabileceğiniz birçok tüyo bulunmaktadır. Örneğin öğrencilerin sıkça düştüğü hatalardan biri soru çözerken kalem kullanmamaktadır. Test çözümlerinde birbiri devamı olan çözüm aşamaları beynin takip edebileceğinden daha karmaşık ve uzundur. Bu nedenle soru çözerken kaleminizi kesinlikle kullanın. Kaleminizi kullanmadığınız zaman çözüm noktalarını kesinlikle unutur ya da karıştırırsınız. Bir diğer yapılan yanlışlık ise şıkların okunmamasıdır. Öğrenciler şıkları okumadan çözüm yoluna en yakın cevapları işaretleyip soruyu geçmektedir. Halbuki soruları hazırlayan birçok öğretmen eleyici özellik olarak çeldirici şıklar koyarlar. Şıkları okumakta kalem kullanmak kadar önemli ve etkilidir.

Öğrencilerin çoğunluklu test çözme konusunda takıntılıdır. Basit gelen bir soruyu kesin bu soruda bir iş var diyerek tekrar tekrar çözmeye çalışmaktadır. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Sorular genellikle basit, açık ve nettir. Sizden Ali cengiz oyunları fikri kurmanızı istemez. Sizden ne isteniyorsa adımları uygulayın, doğru cevabı bulun ve işaretleyin.

Son olarak test çözerken zihin yorgunluğunuzu her zaman göz önünde bulundurun. Üniversite sınavlarında ya da deneme sınavlarında ders branşlarının belirli bir sıraya göre verilmesi boşuna değildir. Bugün genellikle matematik ve sayısal ders ağırlıklı çalışacak olsanız bile en az 20 tane Türkçe sorusu çözün. Ders çalışmaya yani test çözmeye başlarken kesinlikle ilk olarak Türkçe dersinden başlayın. Sonrasında matematik ve diğer dersler ile devam edebilirsiniz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR