Tıbbın bile çaresiz kaldığı an! Akıl almaz 15 tıbbi vaka


Tıbbın bile çaresiz kaldığı an! Akıl almaz 15 tıbbi vaka

Hani büyüklerimiz der ya bir yaşıma daha girdim. İşte bu akıl almaz tıbbi vaka örnekleri aklınızı zorlayacak.

Hayatta her şey biz insanlar için deriz ya bu akıl almaz tıbbi vaka örnekleri tam da bunun ispatı niteliğinde. İnsan aklının ve tıbbın çaresiz kaldığı bu hastalıklar yok artık dedirtecek cinsten.

Uyarmak isteriz: Rahatsızlık verici görsel ve unsurlar içerir…

Kaynak: Buzzfeed

 

#1 23 kişinin gizemli bir şekilde hastalanmasına neden olan, ‘zehirli kadın’ olarak bilinen Gloria Ramirez’in esrarengiz ölümü

 

 

1994 yılında Ramirez rahim ağzı kanseri komplikasyonları ile hastanenin aciline yatırıldı. Kendisini tedavi eden sağlık görevlilerinin birçoğu bayılmaya, nefes darlığı ve kas spazmları yaşamaya başladı. Ayrıca hemşireler Ramirez’in kanında amonyak benzeri ağır ve kötü bir koku fark ettiler.

Ramirez yaklaşık bir saat süren kalp masajının ardından kanserin neden olduğu böbrek iflasından hayatını kaybetti. Bu sırada hastanede kendisiyle etkileşime giren 23 kişi gizemli bir şekilde hasta oldu. Bunlardan 5 tanesi hastaneye yatırıldı. Sağlık birimi ve araştırmacılar bunun ardında herhangi bir fiziksel açıklama bulamadılar. Hastanenin bazı şeyleri sakladığına dair teoriler bulunuyor. Sonuç olarak hasta olan personellerle ilgili hepsinin toplu bir histeri krizi yaşadığını açıkladılar.

 

#2 Enfeksiyon sonrası gözleri bir anda tamamen kapanan genç kadın

 

17 yaşındaki kadın, yaşadığı sinüs ve stafilokok enfeksiyonun ardından gözlerinin birkaç gün boyunca hiç açılmayacak gibi kapanmasına neden olan ilginç bir sürece girdi. Yaklaşık üç gün sonra gözlerini yeniden açabildi ve normal hayatına devam edebildi. Şu an 30 yaşında ve göz kapağı kaslarının %99’u alındı ve tamamen görme engelli. Buna neyin neden olduğu ve nasıl olduğu henüz anlaşılmadı. Ama esrarengiz durumu doktorları hala şaşırtıyor.

 

#3 Cildinizin altında böcekler geziyormuş gibi hissettiren cilt sorunu

 

 

Morgellons hastalığı tanısı konulan kişiler ciltlerinin altında böcekler geziyormuş gibi hissederler. Şikayetleri bu yöndedir. Ayrıca ciltlerinde benekler, tüyler ve kristal yapıda cilt lekeleri belirir. Farklı renklerde lifler ortaya çıkar. Şu an hastalığa neyin sebep olduğu bilinmiyor. Hakkında çok az bilgi bulunuyor.

 

#4 1518’de 400 kişilik bir grubun dans vebasıyla ölene kadar dans etmesi

 

 

1518 yılı Temmuz ayında Fransa Strazburg’da ortaya çıkan dans salgınında bir kadın durduk yere sokak ortasında dans etmeye başladı. Bir hafta içinde 34 kişi daha katıldı. Ve bir ay içinde bu sayı 400’e çıktı. İnsanlar kalp krizi, felç ve yorgunluktan hayatını kaybetmeye başladı. İki görevli bir sahne kurup, müzisyenler kiraladı. İnsanların yorgunluktan durup, bu ilginç sıkıntıyı çözebileceklerini umut ettiler. Ama tam tersine katılanların sayısı arttı.

Tarihçiler bir çeşit mantar hastalığından veya stres kaynaklı bir çeşit ruhsal hastalıktan şüphelenseler de net bir açıklama hala yapılmadı.

 

#5 Hayatında olan hemen hemen her şeyi hatırlayabilen adam

 

Brad Williams neredeyse yaşadığı her günü ve her olayı hatırlayabiliyor. Williams gibi kişilerin sayısı oldukça az. Dolayısıyla bilim adamları bu kişilerin hafızası üzerinde çalışmalar yapıyorlar. Ama henüz bir şeyler bulabilmiş değiller.

 

#6 12 kişilik bir grubun durduk yere kontrol edilemez tiklerinin başlaması

 

2012 yılında Ekim ayının sonralarında 17 yaşındaki bir öğrenci kontrol edilemez tiklerle uykudan uyandı. Aynı bölgede yaşayan 12 kız daha aynı semptomları gösterdi. Doktorlar bunun stres kaynaklı olabileceğini, konversiyon bozukluğu veya Gardasil aşısı yüzünden olabileceğini düşündüler. Ama net bir açıklama yapılamadı.

 

#7 Bastırılamaz açlığı yüzünden mumları ve hayvanları yemeye başlayan adam

 

 

1700’lü yılların sonlarında Tarrare adlı Fransız bir asker vardı. Bastırılamaz açlığı yüzünden elmaları ve hayvanları bütün bütün yemesiyle biliniyordu. Daha sonrasında üzerinde birçok deney yapıldı. Düzenli olarak kedileri ve köpekleri de yiyordu. Yalnızca Tarrare değil, o dönemde yaşayan başka bir askerde de aynı durum gözlemlendi.

Doktorlara göre yeme alışkanlığı ile hipotalamus arasında bir bağlantı var. Ama bu iki adamın yaptıklarının arkasında mantıklı bir sebep bulunamadı.

 

#8 Çiğ et yemesi sonucu bağırsaklarında 6 metrelik kurt olan adam

 

Bir adam şiddetli karın ağrısı, kusma ve kilo kaybı sebeplerinden ötürü iki yıl boyunca sıklıkla hastanelik oluyordu. Doktorlar dışkısını test edene dek herhangi bir sebep bulamadılar. Yapılan dışkı testleri sonucunda ise 6 metrelik bir bağırsak kurduna ulaşmalarını sağlayan bir yumurta buldular. Hastanın çiğ et yemekten hoşlandığı da ortaya çıkınca sebep daha net belli oldu.

#9 Koltuk altı enfeksiyonu sonucu iğrenç bir vücut kokusu olan adam

40 yaşındaki bir adam doktora giderek dört yıldır rahatsız edici bir vücut kokusu olduğundan şikayet etti. Daha detaylı araştırmalarda doktorlar koltuk altı kıllarının etrafında kremsi yeşil bir madde buldular. Sonradan adamın koltuk altının bakteriden enfeksiyon kaptığı ve bu iğrenç kokuya sebep olduğu anlaşıldı.

 

#10 Hiçbir ek madde kullanmadan her şeyi vücuduna yapıştırabilen adam

 

Jamie Keeton’ın cildindeki rahatsızlık cildinin ahtapot kolları gibi çalışmasına neden oluyor. Mesela kafası bir seferde sekiz tenekeyi birden tutabiliyor. Herhangi bir ek madde kullanmasına gerek yok ayrıca. Vücudu adeta dokunduğu şeylere yapışıyor. Doktoru ABC News ile yaptığı röportajda Jamie’nin herhangi bir sağlık sorunu olmadığını, sorunun ne olduğundan emin olmadığını belirtti.

#11 Metal bir çubuk kafa tasına girdikten sonra bütün karakteri değişen adam

 

 

1848 yılında 25 yaşındaki Phineas Gage’in kafa tasına bir metal çubuk girdi. Neyse ki hayatta kaldı. Kazadan ötürü yaşadığı bölgede herkes onu tanıdı. Ama arkadaşları Phineas’ın karakterinde ciddi değişiklikler gözlemlediler. Kaba, saygısız, empati kuramayan bir adam haline gelmişti. Gage’in kazası psikoloji tarihinde büyük yer etti. Çünkü ilk kez beyin hasarı ve karakter arasında bir bağlantı olabileceği ortaya çıktı.

#12 Dört yıl boyunca hıçkırmak nasıl bir şey?

 

Doktorların yıllar süren araştırmalarına rağmen Christopher Sands’in kronik hıçkırığının nedeni anlaşılamadı. 14 saat kadar, her iki saniyede bir hıçkırabiliyordu. En sonunda doktorlar Sands’in beyin sapında bir tümör buldular. 2011 yılında tümör alındı ve o zamandan beri semptomlar gözlemlenmiyor. Eğer nedeni bulunmasaydı Christopher iki yıl içinde hayatını kaybedecekti.

#13 Kan nakli sonrasında fındık ve balık alerjisi olan çocuk

 

Kanadalı bir çocuk beyin kanseriyle savaşıyordu. Tedavisinin bir parçası olarak kan nakli yapıldı. Nakil sonrası somon yediğinde anaflaktik şoka girdi. Nakil öncesi herhangi bir alerjisi yoktu. Dolayısıyla sonrasında başlayan fındık ve balık alerjisi tamamen şok etkisi yarattı. Altı ay sonra alerjiler kendiliğinden geçti.

 

#14 Felç sonrası okumayı unutan adam

 

Kanadalı ünlü yazar Howard Engel, bir sabah uyandığında gazeteyi okuyamadığını fark etti. Yaşadığı felç sonucu okuma körü olmuştu. Özetlemek gerekirse yazabiliyor, ama okuyamıyordu. Aylar süren bir tedavisi oldu. Kendi yazısını yavaş yavaş anlayabiliyor, ama okuma yeteneklerini hiçbir şekilde kullanamıyordu.

Yaşadıklarını ‘The Man Who Forgot How to Read’ adlı kitabında anlattı.

 

#15 Ve son vaka, göz yuvarlağının içinde kurt olan adam

 

Tıp dilinde göz kurdu olarak biliniyor. Vücudun başka kısımlarında yaşamıyor ama göz yuvarlağı içinde uzun süre yaşayabiliyor. Hindistan’da yaşayan 25 yaşındaki bir adamın göz yuvarlağında da bu kurttan bulundu. Ameliyatla alındıktan sonra hayatına normal bir şekilde devam edebildi.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR