Tiyatroda Yeni Bir Söz ‘Holografik Tiyatro’


Yenilik, biz doğduktan sonra karşılaştığımız her şeydir öyle değil mi? Sanatta ise durum biraz farklı. Sanat söz konusu olduğu zaman yenilik, her şey oluyor bir anda. Peki ama yeni bir söz söylemek ne anlama geliyor? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Tiyatroda pek çok tarz, tür ve biçim var. Yılların getirdiği ve hepsi de dönemin şartlarına uygun olarak yaratılmış pek çok biçim, sitil. E boşuna dememişler ‘yeni biçimler gerek’ diye. Her yazar, döneminin şartlarını kullanarak başlıyor anlatmaya derdini. İşte böyle düşünenlerden biri de Yeşim Uludağ. Kendisi bir oyuncu ve tiyatroya olan tutkusu, insanların onu bazı konularda sınırlandırmalarına neden olmuş. Çok büyük bir tutkunuz varsa, bu tutkunun sarrafı da çok oluyor ve sizi sömürmek için elinden geleni yapıyor derler. İşte Yeşim Uludağ’ bu tutkunun evhamından muzdarip. Velhasıl kelam, Holografik Tiyatro isimli bir kitap çıkarmış. Kitap hem yeni bir biçimi, yeni bir tiyatro tekniğini anlatıyor hem de Kimya isimli bir oyun barındırıyor içinde.

Holografik Tiyatro Kimya olarak ön plana çıkan bu oyun, tek kişilik kadın oyunu olarak sunuluyor piyasaya. Her ne kadar tek kişilik olsa da, aynı kişiden 2 tane var sahnede. Hatta en az 2 tane. İşin ilginç tarafı da, bu durum tam olarak yeni bir biçim olduğu için, Holografik tiyatro konusunda da iddialı. Çünkü bu alanda verilmiş ilk eser. 

 

 

 

 

Hologram Ruhumuz

Aslında oyun öylesine holografik tiyatro tekniği ile yazılmış ki, oyunun içinden hologramı çıkarırsanız oyun oynanamıyor. Çünkü holografik tiyatro tekniğinin yaratıcısı Yeşim Uludağ, bu konuda çok iddialı ve yeni bir biçim savunucusu adeta. Bütün sorumluluğu yazara ve yazılı eser sahibine yüklüyor. Peki ama nedir bu derdin sebebi? Aslında hikaye teoride basit. Dönemimizin teknolojik ihtiyaçlarını ve yeniliklerini düşünerek, sanatın ve özellikle tiyatronun bulunduğu dönemin alt yapısından beslenmesinden bahsedebiliriz. Bazı hikayeler vardır ve dönemini aşar ya hani, işte Kimya da bu tarz bir yaşanmışlık barındırıyor içinde. Oyunla ilgili çıkan bu kitap kısa zamanda sanat severler tarafından tüketilmiş. Yeni basım yakında diye açıklama yapılsa da, insanlar şu sıra bu kitabın oyunlaşmasını ve bir an önce seyirci karşısına çıkmasını bekliyor. Yeşim Uludağ Instagram hesabından yaptığı paylaşımlarla gizemli göndermeler yapıyor. Bakalım oyun ne zamana çıkacak? Ya da çıkacak mı? Yoksa her şey bir hayal ürünü mü?

Kendi dünyamızın ürünü olmaktan kurtulup, sahnede boy gösterebilmek ve derdi anlatabilmek ümidiyle.

 

 

Ünimetre Ailesi.

 

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR