Trafik Lambalarıyla Konuşan Araçlar


Trafik ışıklarına ve kavşaklarana yerleştirilen algılayıcılar ile yeni nesil araçlar iletişim kurmaya başlıyor.

Otomobiller ve trafik ışıkları birbirleriyle konuşarak sürücüleri devre dışı bırakabiliyor. Araçta hala bir sürücü var ise bu konuda sizler de yeni dönem araçlarına hazır olmalısınız. Çünkü Ford, BMW gibi otomobillerin üreticileri artık yeni dönemde bu konuya odaklanacaklarını söylüyor.

BMW ve Ford tarafından test edilen her çalışmada insanlar kendilerine dair de alternatifler üretiyor diyebiliriz. Markaların ortaya çıkardığı pek çok seçim içerisinde testler de var. Örneğin yolun bir bölümünde yer alan 10 adet trafik ışığı ile iletişime geçildi diyebiliriz.

Burada amaç, sürücüye (ya da sürücüsüz araca) yeşil ışık dalgasını nasıl yakalayacağını söylemek. Gelecekte bu sistemin daha fazla araç ve marka ile de uyumlu olması hedefleniyor.

Bu sistem seneye araçlarda kullanılacak

Siemens Birbirine Bağlı Ulaşım Sistemleri Ekibi’nden Franz Schober “BMW’lerin yeşil ışığa kalan süreyi 5-4-3-2-1 şeklinde sayan bir sayacı var, Mercedes’ler ise saatte 32 ila 52 km arası hızla giderseniz yeşil ışığa denk geleceksiniz diyor.” ifadelerini kullandı. Volkswagen önümüzdeki yıldan itibaren araçlarını bu teknolojiyle donatacak.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR