TÜBİTAK Yarışmasında Ödüller Verildi


TÜBİTAK’ın düzenlediği 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda ödüller verildi. Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından yarışmada on bir projeye birincilik, yirmi bir projeye ikincilik, otuz bir projeye üçüncülük verilirken yirmi yedi proje de teşvik ödülü aldı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın açıklamalarına göre; yarışmada kazanan veya kaybeden yok. Asıl önemli olan öğrencilerin yarışma sürecinin içerisinde yer almaları. Ayrıca yarışmaya başvuru sayısı geçen seneye kıyasla artış göstermiş durumda ki bu da güzel bir değişim. Rekabet etmek için nitelikli bilgi üretmek durumundayız. Kaldı ki nitelikli bilgiyi de ancak nitelikli insanlarla üretebiliriz. Bu nedenle yarışmaya katılm oranının artması bir bakıma umut verici.

Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş ise açıklamalarında ülkemizdeki genç nüfusun diğer ülkelere kıyasla oldukça fazla olduğunu ve bu gençlerin nitelikli bir şekilde yetiştirilmesinin ehemmiyetinden bahsetti.

92 Projeye Ödül

Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından yarışmada on bir projeye birincilik, yirmi bir projeye ikincilik, otuz bir projeye üçüncülük verilirken yirmi yedi proje de teşvik ödülü aldı. Bununla birlikte Buse Dikmen’e yılın genç araştırmacısı ödülü ve Öykü Simay Şağban ile Melike Nur Dumlupınar’a da çevre bilinci tematik ödülü verildi.

Rekabet etmek için nitelikli bilgi üretmek ve nitelikli bilgiyi de ancak nitelikli insanlarla üreterek gerçekleştirebiliriz. Yarışmaya katılım geçen yıla nazaran artış göstermiş.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR