TÜİK verilerine göre Türkiye artık daha mutsuz


Yapılan son araştırmalar Türkiye artık daha mutsuz dedirtiyor. Türkiye’de mutluluk seviyesi geçen yıl beklenilenin altında kaldı. Bu açıklama Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayınladığı Yaşam Memnuniyet Araştırmasının 2018 verilerine dayanarak ortaya atıldı.

Gerek sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar gerekse sokağın nabzını tutan sokak röportajları inanların artık daha mutsuz olduğunu söylüyordu. Bu soyut verilere destek veren somut istatistikler TÜİK’in son açıkladığı tabloyla kesinleşti. Mutluluk her ne kadar kişiden kişiye değişebilecek göreceli bir kavram olsa da insanlara sorulan spesifik sorular ve alınan cevaplarla ortalama bir mutluluk seviyesi belirlemek mümkün oluyor. TÜİK’in her yıl araştırmasını yaptığı yaşam memnuniyetinin 2018 sonuçlarına göre Türkiye bir önceki yıla kıyasla ülkece daha mutsuz bir hale geldi.

TÜİK’in verileri yaş, cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu gibi çeşitli kategorilerde sınıflandırılarak bir istatistik olarak ortaya sunuluyor. Bu verilere göre 2017 yılında ülkenin mutluluk seviyesi %58 iken 2018 yılında bu oran %53,4’e kadar düşmüş durumda. Mutsuz olduğunu beyan eden bireylerin oranı ise %11,1’den %12,1’e yükseldi.

Mutlu olduğunu belirten erkeklerin oranı 2017 yılında %53,6 iken 2018 yılında %49,6’ya düşmüş durumda. Kadınlarda da grafik aşağıyı gösteriyor. 2017 yılında %62,4 oranında mutlu olan kadınlar artık %57 oranında mutlular.

Evlilerin evli olmayanlara göre daha mutlu olduğu belirlendi. Evlilerin mutluluk oranları cinsiyete göre sınıflandırıldığında evli erkekler %51,6 oranında evli kadınlar ise %60,7 oranında mutlu olduklarını beyan ettiler.

Sağlıklı olmanın en büyük mutluluk kaynağı olduğunu belirtenlerin oranı %69 gibi büyük bir oranı kaplıyor. Sağlığın ardından %15,5 ile sevgi, %8,8’lik oranla başarı, %4,2 ile para ve %2,2’lik bir oranla iş geliyor.

Bireylerin kendilerini en çok mutlu eden kişileri ifade ettikleri istatistikte birinci sırayı %74,2 ile aile alıyor. Bunu sırasıyla %12,9 ile çocuklar, %3,6 ile eş, %3,3 ile kişinin kendisi ve %2,7 ile anne/baba takip ediyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı