Turizm Meslek Liselerinde Rusça Zorunlu Dil Oluyor!


Turizm Meslek Liselerinde Rusça zorunlu dil oluyor. Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen ortak proje kapsamında Rusça Turizm Meslek Liselerinde zorunlu dil oluyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusça’nın turizm meslek liselerinde zorunlu dil kategorisine alındığını açıkladı. 

Turizm Bakanlığı son dönemde Rusya’ya yönelik çalışmalarına hız vermiş durumda. Kısa bir süre önce Alman basınında yapılan haberde “Tatil için Türkiye’ye gidin” mesajının yapılmasının ardından benzer bir kampanya da Rusya’da yapıldı. Yapılan çalışmaya doğrultusunda Türkiye’ye gelen Rus turist sayısında artış beklenirken Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Turizm Meslek Liselerinde yeni bir dönemi başlattı. 

MITT Moskova Uluslararası Turizm Fuarı 2019’da dağıtılan yayında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un görüşlerine yer verildi. Bakan Ersoy açıklamasında, “Rus turistler ülkemiz için yalnızca nicelik değil nitelik açısından da çok önemli bir yere sahip. Türkiye’nin turizm açısından Rusya için çok özel ve nitelikli planları var. Gelir grubu yüksek Ruslar’ın Avrupa yerine, Türkiye’yi tercih etmeleri için gerekli alt yapıyı, imkanları ve onların isteklerine uygun turizmi sunmayı hedefliyor ve bu hedefe uygun çalışmaları süratle hayata geçiriyoruz. Artık tarifeli seferler ile Antalya, Bodrum, İzmir, Dalaman havalimanlarına business classlı servisler gerçekleştirilecek. Turizm meslek liselerimizde de 2019 itibariyle Rusça’yı zorunlu lisan kapsamına aldık. Bunlara benzer güçlü adımlar atmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Bakan Ersoy ayrıca “Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı açılış etkinliğini, 8 Nisan 2019’da Bolşoy Tiyatrosu’nda gerçekleştireceğiz. Troya Operası’nın sahneleneceği bu özel günün ardından, Rusya’da Moskova ve St. Petersburg ağırlıklı olmak üzere, ülkelerimizin pek çok şehrinde etkinlikler düzenlenmeye devam edecek. Moskova Uluslararası Kitap Fuarı’na Türkiye, TÜYAP İstanbul Uluslararası Kitap Fuarı’na ise Rusya’nın ‘Onur Konuğu Ülke’ olarak katılım sağlamaları planlanmış durumda. Dünyanın önde gelen film festivallerinden Moskova Uluslararası Film Festivali’nde ve St. Petersburg’da düzenlenecek Uluslararası Kültür Forumu’nda Türkiye’yi yine aynı statüde göreceğiz” ifadelerini kullandı. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı