Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü İle Mesleki Olanakları


türk dili ve edebiyatı bölümü

Tercih sürecinde öğrencilerin yaşadığı temel sorunlardan biri olan tercih sorunun en büyük etkenlerinden biri sahip olunan yanlış bilgiler ya da eksik bilgiler. Bu eksik bilgilerin giderilmesi ve yanlış olanların düzeltilip öğrencilere tercih dönemlerinde yardım etmek adına  bu yazımızda Türk Dili ve Edebiyatı bölümü hakkında mesleki ve eğitim bilgileri vereceğiz.

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü tanım olarak Türk dilinin yapısını, gelişmesini ve diğer dillerle olan bağlantısını incelerken bunların yanı sıra Türk edebiyatının tarihini ve bugünkü durumunu da kapsayan bir müfredatla Türk Dili ve Edebiyatı eğitimcilerini ve Türkologları yetiştiren bölümdür.

  Üniversite Okumak İçin 5 Sebep

Türk Dili ve Edebiyatı’nın Mesleki Olanakları

Tercih döneminde bir çok öğrencinin ve ailelerin aklındaki en büyük endişe mesleki olanaklar olmaktadır. Bu endişeler bir çok öğrenciyi istedikleri bölümlerden uzaklaştırarak kendilerine ve ilgi alanlarına uygun olmayan, istemedikleri tercih yapmalarına sebep olabilmektedir. Bunun önüne geçmek adına Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mesleki olanakları hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Bir çok kişinin aklında Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları için sadece öğretmenlik mesleği gelmektedir. Ama  bunun için yanlış bir olgu diyebiliriz. Türk Dili ve Edebiyatı mezunları kütüphanelerde, arşivlerde, Kültür Bakanlığı’nda ,özel radyo ve televizyonlarda, Trt’de, araştırma kurumlarında özet olarak bir çok pozisyonda özel sektörde ve kamuda çalışabilirler.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları formasyonla sertifika almadan orta dereceli okullarda öğretmenlik yapamazken herhangi bir formasyon almadan yüksek eğitim kurumlarında okutmanlık  yapabilirler. Bu farkın nedeni küçük yaştaki öğrencilerin eğitimi için pedegojik donanıma sahip olmak gerekliliğinden kaynaklanıyor.

İş olanakları hakkında biraz daha bahsetmemiz gerkirse diyebilriz ki günümüz toplumları üzerinde medyanın etkisi yadsınamaz bir düzeydedir. Özel yetenkleri olan bir çok Türk Dili ve Edebiyatı mezunu kolayca dergi ve gazetelerde yazarlık, editörlük gibi alanlarda görev yapabilimektedirler. Hali hazırda gelişen sosyal medya bir çok insan için iş olanağı olurken bir çokları için de yeni iş olanakları açmakta. Peki bu bölüm hangi fakültenin çatısı altında yer almaktadı? Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü üniversitelerin Fen-Edebiyat Fakülteleri ya da Edebiyat Fakülteleri altında bulunmaktadır. Eğitim süresi 4 yıl olmasına rağmen bir çok üniversitede bulunan isteğe bağlı izgilizce hazırlık ile eğitim süresi 5 yıla çıkabilmektedir.

Bölümü tercih edecek öğrencilerde sözel düşünce yeteneğine yatkın olması söz ve yazı ile kendini ifade etmeyi sevmesi, okumayı ve okudukları hakkında yorumlarda bulunmayı yeteneği bölümün gerektirdiklerini karşılamaları için gereklidir.

  Sosyoloji Bölümü ve İş Alanları


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR