Türkçe Ve Edebiyat Dersi Çalışma Metodları İle Netleriniz Artsın


türkçe ve edebiyat dersi

Türkçe ve edebiyat  dersi çalışma planınız soruların şeklini ve tarzını ele almakla başlamalıdır. Genelde branş öğretmenlerine sorulduğu zaman karşımıza farklı oranlarda ağırlıklar gelmektedir. Sözcük anlamı, dil bilgisi, paragraf bilgisi ve edebiyat konu başlıkları olarak ele alınabilinir.

Türkçe ve edebiyat dersi çalışma planına başlamadan dil bilgisi çalışma ve konularla ilgili ayrıntılı bilgiler bilinmeden soru çözmeye başlamamak en iyi yoldur. Türkçe, dilbilgisi, paragraf ve edebiyat hepsi birbirinin devamıdır. Yorum yeteneği okuduğunu anlama sözel yeteneğin geliştirilmesi ile alakalıdır. Sözel yeteneği geliştirmek için bolca kitap okumak gerekmektedir. Bu güzel alışkanlık sadece sınavlarla alakalı değildir, ömür boyu devam etmesi gereken bir özellik olmalıdır. Bilgi eksikliklerini gidermiş öğrenciler, konu çalışmanın yanı sıra bolca paragraf soruları çözmelidir.

  YKS HAZIRLIĞI İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?
  • Edebiyat soruları da bilgi esaslı olup öncelikle konuyu çalışmakla alakalı olacaktır. Burada ezber yapmaktan öte, biraz şair, yazar ve türlerle alakalı okumalar yapmanın da faydası olacaktır. Kısa özetler okumak, biyografiler okumak, dönemlerin tarihsel özelliklerini irdelemek daha iyi bir şeklide kavramayı sağlayacaktır.Çok kitap okumanın veya kitap okumanın tabii ki Türkçe ve edebiyatta iyi netler yapmaya katkı sağlayacağını söylemek mümkündür. Kitap okumak metin okuma ve uzun metinleri daha kolay algılama sonucunu doğurur bunun yanı sıra yorum kabiliyetinin gelişimini sağlar. Burada bir noktaya temas ederek kitap okumayı bitirmek istiyorum. Kitap gece yatarken sadece okunacak bir okuma şekli değildir. O zaman uyku getiren bir araç haline dönüşür. Düzenli kitap okuyanların yatarken de kitap okumalarını tavsiye ediyorum.
    Sözün kısası sorular uzun ben bu soruyu yapamam demeden uzun sorular okumaya çalışılmalı ve çözümleri bulunmalıdır.
  • Kendinize renkli ve güzel notlar çıkararak onların her daim yanında bulundurabilirsiniz. Otobüs beklerken, otobüste, canın sıkıldığında ya da boş bulduğun bir vakitte okuyup ezber yapman edebiyat eser- yazar konularını kolaylıkla halletmeni sağlayabilir.
  • Test çözerken paragraftan önce soruyu okumak size zaman kazandıracaktır. Çünkü ilk önce paragrafı okursanız soruyu sonra okuyunca istenileni bulmak için tekrardan paragrafı okumak zorunda kalırsınız. Bu da büyük bir zaman kaybı olur.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR