Türkiye Geçen Yıla Oranla Turist Sayısı Artışında İlk Sırada!


Türkiye, turist sayısı artışında ilk sırada. Ülkelerin her yıl kazandığı ya da kaybettiği turist sayısıyla ilgili verileri inceleyen Avrupa Seyahat Komisyonu 2018 yılının raporunu açıkladı. Yayınlanan raporda Türkiye bütün Avrupa ülkelerini geride bırakarak 2017 yılına kıyasla turist artışında liderliği üstlendi.

2017 yılının raporunda da zirvede olan Türkiye bu yılki raporda da 33 Avrupa ülkesini geride bırakarak liderliğini korudu. Avrupa Seyahat Komisyonu bütün Avrupa ülkelerinin misafir ettiği turist sayılarını inceledi ve geçtiğimiz yıllarla kıyasladı. Bu rapora göre ülkemiz 2017 yılında ağırladığı turist sayısına kıyasla 2018 yılında %22’lik bir artış gösterdi. Bu oranlara göre ülkemiz 2018 yılında 47 milyon turist ağırladı.

İlginç detaylardan oluşan raporda en şaşırtıcı istatistiklerden biri geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin ağırladığı turist sayısının 40 milyonun altında olmasına rağmen bu yıl 47 milyona ulaşmasıydı. Özellikle turizm sektörünün ciddi bir darbe aldığı ve terör olaylarının büyük bir artış gösterdiği 2016 yılından sonra böyle bir artış yaşanması herkesi memnun etti.

Geçtiğimiz yıllardan beri ülkemize en çok turist gönderen ülke konumunda olan Rusya yerini kimseye kaptırmadı. Ayrıca Ruslar geçtiğimiz yılın verilerine göre %35’lik bir artışla 6.4 milyona ulaştı. Rusya ile yaşanan krizin tatlıya bağlanmasının da etkili olduğu düşünülen bu durum en çok turizmcileri memnun etti.

Raporda Türkiye’den sonra en büyük artışın Sırbistan’da yaşandığı belirtildi. Sırbistan’ı az bir farkla Malta takip ediyor. Son sıralarda yer alarak turist sayısında düşüş gösteren ülkeler de dikkat çekiyor. Uzmanlar en büyük düşüşün İngiltere’de yaşanmasını İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasına bağlıyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR