Türkiye’nin en iyi 10 üniversite kampüsü


Türkiye’nin En İyi Üniversite Kampüsleri

Üniversitenizi seçtiniz ve öğrencilik hayatınıza başladınız. Üniversite seçimi yaparken şüphesiz en önemli şey üniversitenin eğitimdeki başarısıdır. Peki yıllarca orada yaşayacağınız mekanın kampüsü de sizin için önemli değil midir? İşte sizin için Türkiye’nin en iyi 10 üniversite kampüsünü listeledik.

1. ODTÜ

1960 yılından bu yana üniversite çalışanları ve öğrencilerin çabalarıyla tamamı ağaçlandırılan kampüs, Ankara’nın en yeşil mekanlarından biri. Kampüs sınırları içerisinde Eymir Gölü bulunuyor. Bu göl, hem ODTÜ’nün su ihtiyacını karşılıyor hem de öğrencilere pikniğe çıkmak, kürek sporu yapmak ve balık avlamak için olanak sağlıyor. ODTÜ kampüsünü efsane haline getiren ise spor salonları, restoranları gibi seçenekler sayesinde kampüsten hiç çıkmadan Ankara’da yaşayabilme imkanı sunması. 

2. Boğaziçi Üniversitesi

Öğrencilere sosyalleşme imkanı sunan merkezlerle dolu Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde yok yok. Tabii hiç işiniz yoksa çimlerinde uzanmak bile ayrı bir keyif. Boğaziçi Üniversitesi’nin aslında beş tane Avrupa yakasında, bir tane de Anadolu yakasında olmak üzere toplam altı kampüsü bulunuyor. Üniversitenin ana kampüsü olan güney kampüsü, Rumeli Hisarı ve Bebek semtleri arasında yer alıyor ve özellikle ‘petek’ adı verilen yerden seyredilebilen Boğaz manzarasıyla meşhur. Ayrıca üç farklı kantin, yurtlar, konferans ve konser salonuyla Mithat Alam Film Merkezi burada bulunuyor. 

3. Anadolu Üniversitesi

Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesi’nin ana kampüsü olan Yunus Emre Kampüsü, Ankara’nın Bursa karayolu kenarında, şehir merkezine yakın bir yerde bulunuyor. Uluslararası Eskişehir Festivali’nin etkinliklerinin büyük bir kısmının düzenlendiği kampüste bir de Çağdaş Sanatlar Müzesi bulunuyor, yılın her ayı öğrenciler için farklı etkinlikler yapılıyor. Ayrıca kampüste bulunan Anadolu Otel, Akademik Kulüp, Taşbina Restoran ve Konukevi, turizm öğrencilerine eğitim imkanı sunarken gelen konukları keyifli bir şekilde ağırlamaya da olanak sağlıyor. 

4. Koç Üniversitesi

Rumeli Feneri yolu üzerindeki kampüste Koç Üniversitesi öğrencileri tarafından yürütülen 50’yi aşkın öğrenci kulübü, öğrencilerin sosyalleşmesi ve kendilerini geliştirmeleri için çalışıyor. Bunların arasında Yelken Kulübü, Sualtı Araştırma Kulübü, Düşünce ve Tarih Kulübü gibi kulüpler var. Kampüste kuaför, PTT, kuru temizleme, kitabevi, ulaşımı düzenleyen bir tur şirketi gibi imkanlar bulunuyor. Bunun yanında kampüste yarı olimpik yüzme havuzu ve kışın hizmet veren bir buz pateni pisti de var. 

5. Yeditepe Üniversitesi

Ataşehir Kayışdağı’nda bulunan Yeditepe Üniversitesi kampüsünde yok yok. Spor tesisleri açık ve kapalı tesisler olarak öğrencilerin spor yapabilecekleri pek çok alanı kapsamaktadır. Kampüste kapalı alan spor tesisleri olarak seyircili ve seyircisiz iki kapalı voleybol ve basketbol sahası; squash salonu, fitness center, yarı olimpik seyircili yüzme havuzu, masa tenisi alanı yer almaktadır. Açık alan spor tesisleri arasında ise bir adet yüzme havuzu, basketbol ve voleybol sahası, tenis kortu olarak da kullanılan çok amaçlı spor alanı, halı kaplı mini futbol sahası yer almaktadır. Ayrıca kitabevi, banka, mini market, kadın-erkek kuaförü, giyim mağazası, hediyelik eşya ile kozmetik eşyaları satan mini parfümeri bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin sosyalleşmesi ve kendilerini geliştirmeleri için birçok kulüp çalışıyor.

6. Sabancı Üniversitesi

Tuzla’daki Sabancı Üniversitesi kampüsü, yayıldığı geniş alanın, yeşil bahçesinin ve modern binalarının yanı sıra sanat ve spor etkinlikleriyle de öne çıkıyor. Burada 47 öğrenci kulübü, çok amaçlı bir gösteri merkezi, spor merkezi ve 600 kişinin çalışabileceği bir araştırma ve bilgi merkezi de var. 

7. İstanbul Bilgi Üniversitesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 2007 yılından beri eğitim verdiği santralistanbul kampüsü, Haliç’te yer alıyor. En beğenilen kampüsler arasında yer alan Santralistanbul’da Enerji Müzesi’ne ve galeriye dönüştürülen eski Silahtarağa Elektrik Kompleksi bulunuyor. Ayrıca kampüs, kütüphaneler, sanatçı atölyeleri ve restoranlara da sahip. Festival ve sergilere ev sahipliği yapan bu mekan, öğrencilere eğitim için zengin imkanlar sunuyor.   

8. Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi kampüsü, Ankara Bilkent’te bulunuyor. Konserler, sergiler ve söyleşilerle hareketlenen kampüs yaşamı, modern spor tesisleriyle de öğrencilere sağlıklı yaşam olanakları sunuyor. Ayrıca 40’ı aşkın ülkeden gelen öğrencilerle kültürlerarası iletişimin sağlandığı bir ortama dönüşüyor. 

9. İTÜ

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa kampüsü, bulunduğu bölge olan Maslak’ın adıyla anılıyor. Üniversitenin 12 fakültesinden yedisini ve beş enstitüden dördünü barındıran bu dev kampüste kütüphane ve öğrenci sosyal merkezi gibi birimler de var. 

10. Galatasaray Üniversitesi

Ortaköy’de bulunan Galatasaray Üniversitesi’nin kampüsü Boğaz’a nazır konumuyla en güzel manzaralı kampüslerden biri olmakla ünlü. İçinde Feriye Sarayları’nın bir bölümünün yer aldığı kampüs, spor faaliyetleri ve öğrenci kulüpleriyle öne çıkıyor. 

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı