Türkiye yurt dışına dizi film ihracatında rekor kırıyor!


Türkiye yurt dışına dizi film ihracatında rekor kırıyor! Son yıllarda Türk dizilerinin dünyanın dört bir yanında popüler olması maddi anlamda da büyük bir gelir kapısı haline geldi. Son rakamlar yüzleri güldürürken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin yurt dışına dizi film ihracatında ABD’nin ardından ikinci sırada olduğunu söyledi.

Son yıllarda Türk dizilerinin Orta Doğu ve Arap ülkeleri ile Güney Amerika’da oldukça popüler olduğunu biliyoruz. Ancak Türk dizileri artık dünyanın dört bir yanına dağıtılıyor ve dizi film ihracatı hem Türkiye’nin tanıtımında büyük rol oynuyor hem de önemli bir gelir kapısı haline geliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Türkiye, ihraç ettiği dizi filmlerde çok büyük rakamlara ulaşmış durumda. 350 milyon dolar gibi bir bütçeye sahip ve dizi film ihracatı Amerika’dan sonra ikinci sırada. Biz bunun amacına uygun şekilde artmasını ve Türkiye’nin gösterildiği yerlerde doğru tanıtılmasını istiyoruz”

Ersoy ayrıca bu sektörde Türk dizilerinin ihracatının daha da artmasını beklediklerini ve Bakanlık olarak destek vereceklerini ifade etti.

Türk dizilerinin dünyanın dört bir yanında izleyici bulması oyuncuların da tanınırlığını artırıyor. Fahriye Evcen, Çağatay Ulusoy, Beren Saat ve Tuba Büyüküstün gibi pek çok ünlü oyuncu dizi film ihracatının ardından dünya çağında tanınırlığını artırmış durumda.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR