Türkiye’de 100 Kişi Yaşasaydı Ne Olurdu?


80 Milyonu aşkın bir nüfusu olan Türkiye’nin nüfusa ait bilgilerin ortaya çıkartılması için çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmaları yürüten firmalardan birisi olan KONDA, geçtiğimiz yıl yaptığı araştırmada Türkiye’de 100 kişi yaşasaydı neler olurdu sorusunun cevabını aradı. 

Gerçekleştirilen çalışmaya göre ülkemizin nüfusu 100 kişi olsaydı, nüfusun yarısı erke yarısı da kadın olacaktı. 33 kişi 18 – 22 yaş arasında 34 kişi 33-48 yaş arasında ve 33 kişi de 49 yaş ve üzerinde olacaktı. Yani yaş ve cinsiyet dağılımına bakıldığında ülkemizin muazzam bir dengeye sahip olduğunu çok rahatça söyleyebiliriz. 

Nüfusun dağılışı açısından muhteşem bir dengeye sahip olan ülkemizde eğitim rakamları ne yazık ki o kadar iç açıcı değil. Nüfusun yarısından fazlasını oluşturacak olan 52 kişi lise altı bir okuldan mezun olurken, 30 kişi de lise mezunu olacaktı. Üniversiteden mezun kişilerin sayısı ise 18 olacaktır. 2.5 kişinin hiçbir diploması olmayacak daha acısı ise 5.5 kişi de okuma yazma dahi bilmeyecekti.

Ülkemizde 100 kişi olsaydı, medeni durumlarına göre büyük bir çoğunluğu evli olacaktı. 100 kişiden 68’i evli 23’ü bekar, 5’i dul, 2’si nişanlı ve 2’si de boşanmış olacaktır. Evli kişilerin 35’i görücü usulü ile evlenirken, 4’ü de isteği dışında kişilerle evlenecekti. Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı