Türkiye’de ve O Meydana Gelen En Ölümcül 11 Tren Kazası


1800’lü yılların başında insanların hayatını kolaylaştıran o dönem devrim niteliğinde olan trenler tarih boyunca birçok acı kazanın da başrolünde yer aldı. Maalesef bu kazalarda binlerce kişi umutla çıktıkları yolda gitmek istedikleri yere varamadan hayatlarını kaybetti. Türkiye’de ise 1900’lü yıllarda pek çok kaza olsa da 2018 yılı bitmeden 2 tren kazasıyla canımız yandı. Henüz temmuzda yaşanan Çorlu tren kazasının acısı dinmeden 13 Aralık sabahı Ankara’da hızlı tren kazası meydana geldi…

1. Al Ayatt tren felaketi, Mısır (373 can kaybı)


20 Şubat 2002’de gece saat 2’de Kahire’den Luksor’a giden yolcu treninin 5. vagonunda bir gaz tüpünün patlaması sonucu yangın çıktı. Yangın kısa sürede diğer 11 vagona da yayıldı. Trenin acil durum frenleri bilinmeyen bir nedenden ötürü çalışmıyordu. Tren yangın başladıktan ancak 2 saat sonra durdurulabildi. Trende mutfak ya da lokanta olmadığı için yolculardan birinin piknik tüpü getirerek vagonlarda yemek yaptığı tahmin ediliyor. Üstelik trenin kapasitesinden fazla bilet satılmıştı. Resmi olarak kayıtlara 383 bilet ve yolcu olarak geçse de hayatını kaybeden vatandaşların 1000’e yakın olduğu düşünülüyor. Kayıtlara ise 373 can kaybı olarak geçti. Yanarak hayatını kaybeden pek çok kişinin kimlikleri tespit edilemedi.

 

2. Behiçbey tren felaketi, Ankara (33 can kaybı)


9 Ocak 1979’da Behiçbey yakınlarında arızalanarak bekleyen trene arkadan başka bir trenin çarpmasıyla 33 yolcu yanarak hayatını kaybetti. 81 yolcu ise yaralandı. Kazanın sebebi ise “sinyale uymayarak kırmızı geçme” olarak düşünüldü. Yapılan araştırmalar sonucu arkadan çarpan trenin makinisti sorumlu bulunup kurumla ilişkisi kesildi.

3. Bihar tren kazası, Hindistan (500-800 can kaybı)


6 Haziran 1981’de Hindistan’da 800’den fazla yolcu taşıyan ve Mansi – Saharsa seferini yapan tren raydan çıkarak nehre daldı. Muson mevsimi olduğu için hava yağmurlu ve rüzgârlıydı. Nehrin suları ise normalden fazla yüksekti. Tren köprüyü geçerken yola inek çıktı. Makinist ineğe çarpmamak için ani fren yaptı ve tren nehre sürüklendi. Kazada 500’den fazla kişi etrafa savrularak ya da boğularak hayatını kaybetti. Arama kurtarma çalışmaları günlerce sürdü.

4. Yarımburgaz tren felaketi, İstanbul (95 can kaybı)


20 Ekim 1957’de Edirne’den hareket eden motorlu trenle Sirkeci’den hareket eden Avrupa Ekspresi Yarımburgaz ve İspartakule istasyonları arasında saat 22.45 sularında çarpıştı. 23 Ekim 1957 tarihli Milliyet gazetesine yansıyan haberde tren kazasının sorumluları olarak Yarımburgaz hareket memuru Baki İnözü’yle İspartakule hareket memuru Cahit Fırat gösterildi. Aynı hat üzerinde seyreden iki treni fark eden istasyon memurları bir felaket olacağını haber vermişti. Ancak çok geçti. Kazada 95 kişi hayatını kaybetti.

 

5. Ufa tren felaketi, Rusya (575-875 can kaybı)


4 Haziran 1989’da Rusya’nın Ufa şehrinde, tarihe dünyanın en büyük tren kazalarından biri olarak geçen felaket meydana geldi. LPG boru hattında meydana gelen bir sızıntı, Asha ve Ufa kasabaları arasında büyük miktarda bir propan gazı birikmesine neden oldu. Mühendisler basınç düşüşünü fark ettiğinde, olası sızıntıları aramak yerine basıncı normal seviyeye çıkardılar. 1.15 sularında ise 1200 yolcu taşıyan 2 trenin karşılıklı geçtiği anda havaya sızan doğalgaz alev aldı. Tam 10 TNT’ye denk bir patlama meydana geldi. Alevler 37 vagonu ve 2 lokomotifi küle çevirdi. 7 vagon eriyerek yok oldu. Kazada resmi kayıtlara göre 575 kişinin hayatını kaybettiği açıklansa da gayriresmi rakamların 800’ü geçtiği tahmin ediliyor.

6. Pamukova tren felaketi, Sakarya (41 can kaybı)


22 Temmuz 2004’te Sakarya Pamukova’da Ankara-İstanbul arasında hızlandırılmış tren seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı tren aşırı hız nedeniyle raydan çıktı. 230 yolcunun bulunduğu trende kazanın hemen sonrasında Sakarya İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü ölü sayısını 139 olarak açıklamıştı ancak Sağlık Bakanlığı “tek tek ceset torbalarında bulunan vücut parçalarının da birer kişi olarak sayılması” diyerek sayıyı yalanladı. Kaza sonu resmi kayıtlara göre 41 kişi hayatını kaybetti. Kazayla ilgili dava 2014 yılına kadar sürdü.

7. Sri Lanka tren felaketi, Japonya (1700+ can kaybı)


26 Aralık 2004’te Japonya’da bir deprem ve tsunami meydana geldi. Bu tsunami yaklaşık 280 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Tsunaminin gerçekleştiği gün Queen of the Sea adlı tren 1500’den fazla yolcusuyla seyir halindeydi. İlk dalga kıyıdan 217 metre uzaklıkta olan treni vurdu. Birçok kişi treni sığınak ve korunak olarak kullanmak istemişti. Ancak ikinci dalgayla birlikte tren raydan koptu ve durana kadar taklalar attı. Trenin içinde olmayanlar ise trenin altında kalan arabaların içinde ezildiler. Trenin içinde sıkışanlar ise boğularak hayatını kaybetti. Bu kazada 2 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği düşünülüyor.

8. Balvano tren felaketi, İtalya (520 can kaybı)


Mart 1944’te Güney İtalya’da Balvano yakınlarında meydana gelen kaza, 520 kişinin ölümüne neden oldu ve ülkenin en kötü tren felaketi olarak kayıtlara geçti. Armi tünelinde tren arızalanarak durdu. Trenin ardından neredeyse arabaların tamamı da tünelin içinde durmak zorunda kaldı. Tünelin içinde kalanlar karbonmonoksit zehirlenmesinden hayatını kaybetti. Birçoğu zehirlendiğini bile fark etmeyerek uykusunda son nefesini verdi. Tünelin sonunda duran birkaç araba durumu fark ederek kurtulmayı başardı. Felakette 520 kişi hayatını kaybetti.

 

9. Çorlu tren felaketi, Tekirdağ (25 can kaybı)


8 Temmuz 2018’de gerçekleşen kazada Kapıkule’den İstanbul’a hareket eden trenin Çorlu yakınlarında yağış nedeniyle rayların altındaki toprak menfezin kayması sonucu 5 vagonu devrildi. Kaza sonucu 317 kişi yaralandı ve 25 kişi hayatını kaybetti. Kaza yeri karayolundan 3 kilometre uzaktaydı. Kaza sonrası adeta can pazarı yaşandı. Yardım etmek isteyen vatandaşlar traktör ve iş makineleriyle bölgeye gitmeye çalıştı. Bölgeye 100’den fazla ambulans ve yardım ekibi sevk edildi. Bilirkişi raporunda kazanın, menfezle rayların arasının sağanak nedeniyle boşalması sonucu meydana geldiği belirtildi.

10. Awash tren felaketi, Etiyopya (400 can kaybı)


13 Ocak 1985’te yaklaşık bin yolcusu bulunan ekspres tren köprünün 12 metre uzunluğundaki kıvrımlı kısmından geçerken 4 vagonu teker teker raydan çıkarak vadiye düştü. Tren kaza sırasında çok yüksek hızdaydı. 500’den fazla kişi hayatını kaybederken 428 kişi yaralandı.

11. Eskişehir tren felaketi (38 can kaybı)


1 Kasım 1972’de Konya’dan hareket eden ve Eskişehir’e giden tren, il merkezine 29,5 kilometre kala karşı yönden gelen iş treniyle çarpıştı. Vagonların bir kısmı parçalanırken bir kısmı devrildi. Çarpışma sırasında mototrenin mazot tankı delinerek alev aldı ve yangın vagonlara sıçradı. Kazada birçoğu yanarak olmak üzere 38 kişi yaşamını yitirdi.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR