Türkler Hollanda’ya Kolay Yerleşemeyecek


Hollanda üzerinde yaşayan Türkler ile ilgili olarak topluma uyum sağlama sorunu olduğu biliniyor. Söylenenlere göre bu konuda hem uyum sorunu, hem de yaşam sorunu ön plana çıkıyor imiş.

 

Bu yüzden uzmanlar, Türkiye’den yeni gelen göçmenler için zorunlu uyum konusunda araştırma yaptıkları söyleniyor.

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Ortaklık Anlaşması uyarınca şimdiye kadar Türk vatandaşları Hollanda’daki uyum sınavlarından muaf tutuluyordu. Şimdi ise hükümet ortakları Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) ile Demokratlar 66 Partisi (D66), Türk vatandaşları için zorunlu uyum sınavı istiyor. Hıristiyan Demokratlara göre, Türklerin topluma uyumuyla ilgili birçok sorun var. CDA milletvekili Pieter Heerma, Türkiye’de artan siyasi gerilim nedeniyle Hollanda’ya gelen Türklerin sayısının da aynı ölçüde çoğaldığını söyledi.

Avrupa Adalet Divanı Kararı Türk Vatandaşlarına Uygulanabilir

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, D66 milletvekili Jan Paternotte de, mecliste yaptığı konuşmada, ülkeye yeni gelen Türk vatandaşlarının dil öğrenmeleri ve kısa sürede iş bulabilmeleri gerektiğini vurguladı. Paternotte, AB’nin en üst düzey yargı kurumu olan Avrupa Adalet Divanı’nın, “Bazı durumlarda Türk vatandaşlarına zorunlu uyumun mümkün olduğuna” ilişkin kararına atıfta bulunarak, aynı kararın Hollanda’da uygulanabileceğine işaret etti. Sosyal İşler Bakanı Wouter Koolmees de CDA ve D66 millletvekillerinin konuşmaları sonrası mecliste yaptığı konuşmada, “Türk vatandaşlarına uyum zorunluluğu ile ilgili olasılıkların araştırıldığını” açıkladı.

 

Peki siz bu durum ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Güncel olarak karşımıza çıkan bu yasa, ülke vatandaşları için daha düzenli bir yaşam hakkı sunuyor gibi. Sizce?


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR