Turkuaz Rengi Hakkında Muhtelemen Daha Önce Duymadığınız 9 Bilgi


Renk, ışığın gözün retinasına değişik biçimde ulaşması ile ortaya çıkan bir algılama olarak tanımlanır. Algıladığımız milyonlarca renk var ve bunların hayatımızdaki etkileri tahmin ettiğimizden çok daha büyük. İlk olarak akla denizi getiren dolayısıyla da huzurlu hissettiren turkuvaz, türkuvaz ya da turkuaz olarak adlandırılan rengin özelliklerine ve etkilerine gelecek olursak söyleyecek çok şey var. Biz de sizler için Turkuaz rengi hakkındaki ilginç bilgileri derledik ve bir liste hazırladık.

1. Turkuaz kelimesi, Akdeniz sahillerinin renginden ilham alınarak türetilmiştir


Türk rengi olarak da bilinen turkuaz, Fransızca Türk kelimesinin söylenişinden türetilmiş bir kelimedir. Böyle olmasının sebebi ise ülkemizde akdeniz sahillerinin turkuaz renkte olmasıdır. Turkuazın daha az bilinen diğer isimleri ise cam mavisi ve camgöbeği rengidir. Turkuaz renginin, isminin turkuaz taşından (firuze) geldiği de söylenir. Aynı zamanda turkuaz İngiliz donanmasındakiler tarafından Karayip suları anlamında da kullanılır.

2. Baş ağrısı, alerji, tahriş, kesik, yanık gibi durumlarda tedavi amacıyla kullanılır


Turkuaz rengi mavinin ve yeşilin karışımından oluşur. Soğuk ve dinlendirici bir renk olarak tanımlanır. Bu özellikleri sebebiyle de birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir renktir.

3. Panik atak ve manik depresif gibi rahatsızlıklara eğilimi olan insanlar için de tedavi edici bir güce sahiptir


Tıp literatöründe turkuaz renginin tedavi edici yönü kabul edilir ve bu sebeple turkuaz rengi sıklıkla kullanılır. Rengin en önemli özelliklerinden biri olarak; hastaları sakinleştirici ve yatıştırıcı etkiye sahip olması söylenebilir. Bu sebeple birçok psikiyatri hastanesinde duvarlarda ve hastane kıyafetlerinde turkuaz rengi kullanılır.

4. Değişimin, dönüşümün ve dikkatin simgesi niteliğini taşır


Dikkati ve konsantrasyonu diri tutan etkisi sayesinde insanların bir işte istikrar sağlamasını kolaylaştırır. Turkuaz rengini kullanan insanlar kendini ifade etmekte daha az zorlanır. Ayrıca bu rengin insanların yardımseverliğe olan potansiyelini arttırdığı da söylenir.

 

5. Turkuaz rengi iletişimin ve bilincin temsilcisi niteliğini taşır


Turkuaz rengini seven ve kullanan insanlar iletişime açıktır. Turkuaz, sezgileri güçlü, kendine güvenen ve ilişkilerinde açık olmaya önem gösteren insanların daha sık tercih ettiği bir renktir. Aynı zamanda genç ve dinamik gösteren etkisi ile de tercih edilen bir renktir.

6. Açık fikirli ve gururlu insanların rengidir


Turkuaz; sıradan olaylara yeni bir bakış açısıyla bakabilen, gururlu ve öz eleştirisini yapabilen insanların daha çok benimseyebileceği bir renktir. Bu insanların geçmişten ders çıkarabildiği ve tecrübelerine dayanarak hareket etmeyi tercih ettiği de bilinir.

7. İznik çinilerinin yapımında en sık kullanılan renktir


Osmanlı döneminde İznik çinileri oldukça popülerdi. İznik çinilerinin en dikkat çekici özelliklerinden biri ise yapımında çoğunlukla turkuaz renginin kullanılmasıdır. Osmanlı döneminde yapılan birçok cami turkuaz rengini barındıran İznik çinileri ile süslenmiştir.

8. Tamamlayıcı rengi kırmızıdır

 

9. Turkuaz renginin simgesel karşılığı olarak aralık ayı bilinirYorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR