Uber Hizmeti Viyana’da Durduruldu!


Uber, Viyana’daki faaliyetlerini durdurdu.Bir ticaret mahkemesinin, Uber hakkında, rekabete aykırı davrandığını ve ticaret yasasını ihlal ettiğini gerekçe sunarak tedbir kararı alması ile Uber, bu karara ilişkin olarak faaliyetlerini bir süreliğine durdurdu.

Uber alınan bu karara karşı açıklama yaptı., Mahkemenin aldığı karar sebebiyle faaliyetlerini bir süreliğine durdurulduğu belirtilerek, gelecek günlerde yoğun bir tempo ile çalışarak, mahkemenin onlardan beklediği şartları yerine getirmek için çaba sarf edeceklerini açıkladı. Kısa bir süre içerisinde hizmet vermeye devam edeceklerini tahmin ettiklerini de belirtti.

TEDBİR ALINDI

Mahkeme, taksi ve özel taşımacılık yasasının 36. Maddesine göre Uber gibi özel taşıma işi yapan firmaların, araçların müşterileri aldıkları yerden belirli yere bıraktıktan sonra araçların tekrardan aynı bölgeye dönmesi gerekliliğinin altını çizdi. Uber hizmetinin bu maddeyi ihlal etmesi ve uymaması dolayısıyla, rekabete aykırı olması neticesiyle tedbir kararının alındığı ortaya çıktı.Bu tedbirin ortadan kaldırılması için Uber’in yasanın gerektirdiği sisteme uyması ve gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor.

Mahkemenin yaptığı diğer bir açıklamaya göre tedbir konulduğu andan itibaren Uber firmasına bağlı bir aracın verilen karara uymayarak hizmet vermeye devam etmesi durumunda  para cezasına çarptırılacağını bildirdi.

Viyana’da faaliyet gösteren Taksi şirketi “40100”, daha önce Uber firması hakkında, taşımacılık sisteminde rekabete aykırı davrandığını öngörerek ticaret mahkemesinde dava açmıştı. Bakalım Uber davalar karşısında ne yapacak ? Avusturya’nın başkenti Viyana’da faaliyetlerine devam edebilecek mi? Merakla bekliyoruz.

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR