Ücretli poşet uygulamasının ardından plastik poşet kullanımında şaşırtan değişim!


2019 yılının ocak ayından itibaren marketlerden ücretli poşet almaya başladık. İlk günlerde yurdun dört bir yanından ilginç protestolara sahne olan ücretli poşet uygulaması nihayet düzene oturmuş gibi görünüyor. Zira plastik kullanımının azaltılması olan amaç kısa sürede kendini gösterdi!

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren marketlerde ücretli poşet uygulamasına geçildi. Öncelerde poşete para vermek yadırgansa da insanlar zamanla poşeti parayla almaya değil, plastik poşet kullanmamaya alışmış gibi görünüyor. Zira Çevre ve Şehircilik Bakanlığının açıklamalarına göre uygulamanın olumlu sonuçlarını şimdiden görmeye başladık. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamasında:

Yılbaşı itibariyle kişi başı 440 olan kullanım sayısı, şu an yüzde 70’e varan oranda azalmış durumda. Hedefimiz plastik poşet kullanımını yüzde 90 oranında azaltmak ve kişi başı 40 adede kadar düşürmek” ifadelerini kullanarak uygulamanın daha olumlu bir gelecek vaat ettiğini belirtti.

Kurum, açıklamalarında duyarlılığından ötürü tüm halka teşekkür ederek “Uygulama tüm Türkiye’de zorunlu hale geldi ve yaygınlaştı. Vatandaşımıza bu duyarlı davranıştan dolayı çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ülkemizi çevrecilik alanında daha pek çok yeniliğin beklediğinin altını çizen Kurum, “2021 yılına girdiğimizde depozito uygulamamız başlayacak. Artık şehir meydanlarında, plastik, cam, metal şişelerimizi atacağımız ve geri dönüşümünden de kontör yükleyeceğimiz, belediye otobüs araçlarımıza bilet ve para olarak bize geri dönecek uygulamaları da yaygınlaştıracağız” diyerek geleceğe dair planları duyurdu.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı