Uçuşlarda kullanılan yüz tanıma sistemi gerginlik yarattı


JetBlue adlı havayolu şirketinin uçuşlarında pasaport ya da bilet kontrolü yerine yolcuların yüz taramalarını kullanması bazı tepkilere yol açtı.

Son dönemlerde, özellikle yapay zekanın aktif kullanımı ile insanların isteklerine cevap verme konusunda bazı endişeler yaşanabiliyor. Bu durum da biraz böyle diyebiliriz. Bazı hava yolu şirketleri, güvenlik ve hızlı ilerleme gerekçeleri ile yüz tanıma sistemi ile hareket ediyor ve bu da çalışmalar konusunda insanlara alternatif cevaplar yaratıyor. Bazıları da durumdan memnun değil tabi.

ABD’de JetBlue Havayolları, yolcuların bilgilerini pasaporta bakarak kontrol etmek yerine yüz tanıma teknolojisi kullanıyor. Ancak en son yaşanan bir olayda şirketin müşterilerini bu teknoloji hakkında yeterince bilgilendirmediği ve izin istemeden bu teknolojiyi kullanmaya başladığı ortaya çıktı.

Michelle Moynihan gets approval from self-boarding at a JetBlue gate at Logan Airport. (Robin Lubbock/WBUR)

Twitter kullanıcısı MacKenzie Fegan: “Az önce bir uluslararası JetBlue uçağına bindim. Uçağa binmek için biletimi taratmak ya da pasaportumu vermek yerine kameraya bakmam gerekti. Yüz tanıma sistemleri biletlerin yerini aldı da benim haberim mi yok?

 

Ben buna onay verdim mi?” şeklinde bir tweet atarak haberdar olmadığı bu teknolojinin mahremiyetini ihlal ettiğini düşündüğünü ifade etti.

Şirket Fegan’a sisteme dahil olması için onay vermesine gerek olmadığını ama dilerse sistemden çıkabileceğini söyledi. Bu sistem, yolcuların yaklaşık 9 dakika kazanmak için biyometrik kimlik bilgilerini özel bir şirkete emanet etmesi anlamına geliyor.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR