Ucuz Ayakkabı Firması İnstagram Fenomenlerini Trolledi (Sosyal Deney)


Payless, internet üzerinden ve offline olarak çok ucuz ayakkabılar satan bir ayakkabı üretim ve satış firmasıydı. 20 dolarlık ayakkabıları 400-500 dolara satabilecekleri konusunda zekice bir sosyal deneye imza attılar ve Instagram fenomenlerini troll’lediler. Bakın bu olay nasıl gelişti…

Önce ismi biraz havalı hâle getirdiler…

Animated GIF - Find & Share on GIPHY
Firmanın orijinal ismi Payless. Çok ucuz ayakkabılar üretip hem internet siteleri üzerinden hem de mağazalarından 19-20 dolar gibi fiyatlara satıyorlar. Ve mevcut müşterileri de oldukça yoğun şekilde buradan alışveriş yapıyor. Sosyal deney kapsamında öncelikle isimlerini havalı hâle getirerek Palessi’ye çevirdiler.

Sonra AVM’de yine havalı bir mağaza açtılar…

Animated GIF - Find & Share on GIPHY
Payless, yani sahte “cool” adıyla Palessi, Los Angeles’ta üst segmente hitap eden bir AVM’de oldukça şık bir mağaza açtı. Bu mağazanın içini ise yine kendi “aşırı ucuz” ayakkabılarıyla donattılar. Tabii, etiketlerdeki fiyatları değiştirdiler. 19 dolarlık ayakkabıların etiketlerinde artık 400-500 dolar gibi fiyatlar yer alıyordu.

Şık bir web sitesi ve yine şık bir Instagram hesabı, bu sosyal deneyin olmazsa olmazıydı.

Ve deney başlasın!

Şık bir mağaza, şık bir web sitesi, Instagram hesabı ve şık bir davet. Instagram fenomenlerini mağazaya çekmek için artık her şey hazırdı. Firma, mağazanın açılışına özel olarak 80 kadar fenomeni mağazaya davet etti. Moda fenomenleri davete büyük bir keyifle katıldı. Sonrası ise tam bir komedi!

“Bu zarif ve sofistike ayakkabı için seve seve 500 dolar veririm!”

Animated GIF - Find & Share on GIPHYGelen davetlilerin hemen hepsi modadan ne kadar anladıklarından ve malzemeleri ne kadar tanıdıklarından bahsediyordu. Sonuçta onlar bu işin uzmanlarıydı. Mağazada ürünler aynıydı ama fiyat etiketleri bu deneye özel olarak değişmişti. Fenomenlerden biri 19.99 dolarlık bir ayakkabıyı elinde tutarken “Bu ayakkabı için 400 ya da 500 dolar ödeyebilirim.” diyordu. Başka bir fenomen ise ucuz olduğunu fark etmediği bir ayakkabıyı göstererek, ben malzemeden anlarım, bu ayakkabı “zarif ve sofistike” diyordu…

Palessi, 2 günde 1000’lerce dolar kazandı!

2 gün boyunca davete katılan moda Instagrammer’ları, ortalama 20’şer dolarlık ayakkabıların her birini yüzlerce dolara satın alarak “bu işten gerçekten ne kadar anladıklarını” kanıtlamış oldular. Firma, her birine daha sonrasında “işin aslını” anlattı ve paralarını iade etti. Bir nevi kalitenin ya da beğeni eşiğinin sadece fiyatla ilgili olmadığını kanıtlarcasına “troll”ledi.

Peki, “Palesi” ismi nereden çıktı?

Kampanyanın kreatif ekibinin yöneticisi Doug Cameron, bu ismin sırıtmaması için Wikipedia’dan ünlü İtalyan ailelerini incelemiş. Alessi ismini beğenip başına sadece “P” harfini eklemiş. İnsanların bunu Google’da arayacağını da hesaplayarak şık bir web sitesi ve Instagram hesabı da oluşturmuş. Ne diyelim, günümüz “beğeni” ve “moda” algısını yerle bir eden bu troll’leme için Payless firmasını tebrik ederiz.

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR