Unimetre Haftası 1 (4 – 10 Kasım Arası)


Bilgi vermek ve bu bilgiyi daha kaliteli hale çevirmek, özellikle öğrenci olan bütün arkadaşlarımız için yeni bir bilgi dünyası yaratmak, hepimizin hayali. Peki nedir bu unimetre haftası?

Bu hayaller ile ilgili yeni bir dünya yaratmak adına, çok daha fazla çalışmak istiyoruz. Gelin detaylara hep birlikte bakalım.

Her hafta Unimetre üzerinde yaşanan olaylara dair kısa bir özet sunmak istiyoruz. Bir de ülke ve dünya gündeminden kısa detaylar ile karşınıza çıkmak istiyoruz. Bunu yaparken de çok daha farklı bir dilde çözümler üretmek istiyoruz. Hazırsanız, başlıyoruz.

 

 1. Bu hafta teknoloji ve iletişim konularında yeni gelişmeler yaşandı. Routirs Enstütüsü, 2018 dijital haber raporu dahilinde yeni raporlar yayınlandı. Bu raporlara göre;
  1. Halkın yüzde 48‘inin haber almadaki önceliği televizyon. Onu yüzde 39‘la, sosyal medyanın da dahil olduğu internet medyasıtakip ediyor.
  2. Radyo yüzde 7’yle ve basılı mecralar da yüzde 6’yla epeyce geriden geliyor.
  3. Dijitalde doğan haber mecralarına olan ilgide kayda değer bir artış yok, orada ilk tercih yine geleneksel mecraların internet ayağı olarak öne çıkıyor. Dijital doğanların geneldeki payı yüzde 7.
  4. Sol görüşlülerin haber almadaki ilk tercihi yüzde 45’le internet, sağ görüşlülerin ise yüzde 59’la televizyon.
  5. İnternetteki haberlere erişimde akıllı telefonların payı yüzde 43. Bu oran geçen yıl yüzde 28 idi.
  6. Haber alanında en popüler televizyon kanalı FOX TV. Onu CNN Türk, NTV ve TRT takip ediyor. Bu alanda ‘ciddi oranda’ tercih edilen iki gazete ise Hürriyet ve Sözcü.
  7. Konu haber olunca medyaya güvenenlerin oranı yüzde 38, güvenmeyenlerinki yüzde 40. Sağcıların medyaya güveni yüzde 51 iken solcularda bu oran yüzde 29. 18-24 yaş arası grupta ise oran daha da düşük: Yüzde 28.
  8. Habere erişim ve haber paylaşımı noktasında WhatsApp‘ın yükselişi devam ediyor. “Haber yayılımında ilk tercihim WhatsApp” diyenlerin oranı son bir yılda yüzde 5, son iki yılda ise yüzde 13 artış gösterdi.

Sıradaki Haberimiz Youtube

 1. Youtube içerik üreticileri konusundan fikir koruma adı altında yeni bir çalışma başlatacaklarının altını çizdi ve benzer fikirlerin korunacağını belirtti. ouTube, içerik üreticilerini Avrupa Birliği‘nin telif haklarıyla ilgili yapmayı planladığı yasa değişikliğiyle mücadele etmeye çağırıyor. YouTube CEO’su Susan Wojcicki imzasıyla yayımlanan açık mektupta, gelecekte sadece bir avuç medya kuruluşu ve firmanın videolarının izlenebileceği öne sürüldü. “Telif Hakları Yasa Tasarısı’nın 13’üncü maddesi, kanal sahiplerinden siz sıradan kullanıcılara kadar herkese, YouTube ve benzeri platformlara video yükleme engeli getirecek.
 2. tel zinciri İbis tatilde Instagram derdine düşüp de anın keyfini yaşayamayanları merkeze aldığı yeni bir kampanya başlattı. İsviçre merkezli Jung von Matt / Limmat imzası taşıyan “Relax, We Post” hizmetiyle otel misafirleri, en iyi fotoğrafı çekmek, uygun filtreyle yüklemek, hikaye paylaşmak gibi Instagram işlerini otele devredebiliyor.
 3. Bugün 10 Kasım ve son yıllarda olduğu gibi yine markalardan şık Atatürk filmleri izledik. Gönül ister ki hepsini buraya sıralayalım ama üç tanesiyle yetinebiliriz sanırım. Birincisi Youthworks tarafından Kiğılı için hazırlanan bu kısa video;


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR