Üniversite İçinde Yapılacak En Keyifli Aktivite: Erasmus Nedir?


Bitmek bilmeyen renkli seyahat hikayeleri, ‘Avrupa’da böyle değil’ söylemleri, ilginç kültürel tecrübeleri ile gençler arasında her geçen gün daha popüler hale gelen Erasmus nedir?

 

Öğrenci değişim programı olarak bilinen Erasmus, 2014 yılından itibaren Erasmus Plus ismiyle yurt dışında eğitim ve yurt dışında staj imkanının yanı sıra sunduğu spor desteği gibi birçok proje ile gençlerin hayatını değiştiriyor. Erasmus nedir? Erasmus+ Plus nedir? Erasmus başvuru şartları nelerdir? Yurt dışında eğitim görmek, yurt dışında staj yapmak, Erasmus sınavı, Erasmus’ta dersleri saydırmak gibi birçok alanda aklınıza takılan soruların cevaplarını, hazırladığımız listede bulabilirsiniz. Yol açık, yola çık!

Erasmus+ yalnızca eğitimi değil stajı, sporu ve gençlerin kültürel paylaşımını destekleyen bir program

Bugüne dek yaklaşık olarak 4 milyon Avrupalı’ya başka ülkelerde eğitim görme ve staj yapma hakkı tanıyan Erasmus+ programı, 14.7 milyar euro üzerinde bir bütçeye sahip. Spor alanında da destek sağlayan Erasmus plus programı aynı zamanda gençler için kültürel amaçlı gezileri destekliyor.

30 yılın üzerinde bir geçmişe sahip olan ve ilk olarak 11 ülke ile hizmet vermeye başlayan program, günümüzde 33 ülkeyi kapsıyor.

1987 yılında 11 ülke ile başlayan program, günümüzde 9 milyon gence destek olacak büyüklüğe ulaştı. Avrupa Birliği Ülkeleri dışında Norveç, İzlanda, Makedonya, Türkiye gibi ülkeleri de kapsıyor. İş bulma konusundaki faydaları nedeniyle tüm ülkelerde oldukça fazla talep görüyor.

Erasmus yapmak, Erasmus sürecinde edindiğiniz tecrübelerden dolayı iş başvurusu yaptığınız şirketler tarafından tercih sebebi olmanızı sağlıyor. Başka kültürlerden insanlarla uyum sağlayabilmek, risk alabilmek, cesur olmak, İngilizce bilmek gibi birçok maddeyi becerebildiğinizin ispatı olan Erasmus. İş hayatınızda önünüzü açma potansiyeline de sahip. Öğrencilik döneminin belki de en heyecan verici tecrübesi olan Erasmus, iş hayatında fırsat bulmakta zorlanacağınız birçok imkan sunuyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR