Üniversite mezunları (mezun işsizler) neden iş beğenmez?


Özellikle üniversite eğitimi konusunda, mezun işsizler için hayatımızda pek çok etmen ile karşılaşıyoruz. Dünya standartlarından ziyade, Türkiye içinde geçerli olan bazı konular var. Bu konuları iş dünyasında bizzat uyguladığınız zaman işin mantığını anlıyorsunuz. Peki ama neden üniversite mezunları iş beğenmiyor gibi bir algı var? Gelin hepsine ufak da olsa bir göz atalım.

 

1- Mezun Olmak Artı Değil

Günümüzde iş dünyasına atılmak için üniversiteden mezun olmak olası bir artı olmuyor. En azından genel olarak böyle. Tıp fakültesi, hukuk fakültesi ya da bu tarz bölümler dışında tutuyorum. Mesela işletme bölümü için diyorum. Elbet de bu alanlar için kendini çok önemli konumlandıran insanlar ve firmalar var. Yalnızca bazı okullardan personel alan firmalar elbet de var. Ama iş dünyasında eğer rahat hareket etmek istiyor iseniz, kesinlikle ama kesinlikle kişisel gelişim konusuna dikkat etmek gerekli.

2- Arayışımız nedir? İşimiz nedir?

Yapılacak çalışmalarımız ve güzel ilerleyişlerimiz bizi daima oradan oraya sürüklüyor. Bu sürüklemeleri en iyi şekilde kullanarak kendimize özverili bir dil yaratabiliriz değil mi? Ama şu da var, arayışımız nedir? Mesleğimiz nedir? Biz ne yapıyoruz ve ne konuda başarılıyız? Bunu bilmek de gerekir diye düşünüyorum. Zira başarının en temel anahtarı çalışmak ve kendini geliştirmek oluyor. O yüzden firmalar nereden mezunsun yerine ne kadar deneyimlisin diye soruyorlar.

3- Üniversiteyi iş kurumu olarak görmemek

Mesleğimizi iyi öğrenmek, o mesleği iyi bir şekilde kullanmak için bir araç olan üniversiteyi hayatımız boyunca kendimize bir şeyler kattığımız ve özel çevreler edindiğimiz bir yer olarak görmemiz gerekiyor belki de. Sosyal eğitim ve kişisel eğitim konusunda sorun çözmek ve kendimizi aşmak adına önemli bir yer olan üniversite eğitimi, hepimiz için bir denge yaratıyor.  Bu konuları iyi değerlendirmek gerekli. Mezun işsizler ordusunun oluşmasında belki de en büyük sorun, mevcut düzene ayak uyduramamak biraz da.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR