Üniversite Öğrencilerinin ”Yurt mu, Ev mi?” Sorunsalını Artısıyla Eksisiyle Açıklıyoruz!


Daha LYS başvuru tercihleri açıklanmadı. Sonuçlar açıklandıktan sonra bir sonraki adım “Nerede kalmalıyım?” sorusuna cevap aramak olacak. Sizlere yardımcı olmak adına yurtta kalmanın veya eve çıkmanın avantajlarını ve dezavantajlarını yazdık.

Yemek gideri

Yurt
KYK’ya bağlı yurtlarda aylık 150 TL ödeniyor. Özel yurtlarda bu bedelin iki katına çıkabiliyor hatta bazen daha fazlası olabiliyor. KYK yurtlarında barınan öğrencilere yapılan günlük beslenme yardımı; 19 Eylül 2016 tarihinden itibaren sabah kahvaltısı yardımı 3,00 TL, akşam yemeği yardımı ise 6,50 TL olmak üzere toplam 9,50 TL olarak uygulanmakta.
Ev
Eve çıkmak daha cazip geliyorsa da her ay yurda vereceğiniz paradan daha fazlasını kiraya vereceğinizi unutmayın. Tabii iyi bir ev arkadaşı ve arkadaşlarıyla masrafınız bölünecektir. Yine de elektrik, su ve doğal gaz harcamalarının da olacağını unutmayın. Ayrıca ev yaşamında her gün yemek yapma, bulaşık yıkama gibi sorunlarınız da olacak. Eve çıktığınız ilk günlerde heyecanla, mutlulukla yapılan bu işleri yapmaktan zaman geçtikçe sıkılacaksınız. Yemek masrafınız evde yapsanız dahi yurttaki harcamalardan daha fazla olacak.

Dönüş saati

Yurt
Ev ve yurt ayrımının en önemli özelliği dönüş saati. Yurtta kalan öğrencilerin belirli bir saatte yurtta bulunmaları zorunlu. Zamanında yurda dönmeyen öğrenciler için tutanak tutuluyor ve hakkınızda 3 tutanak tutulursa yurttan atılıyorsunuz. Bunların yanı sıra genellikle kampüs içinde yer alan yurtlar sayesinde ulaşım sorununuz olmuyor ve erken başlayan dersler sizin için çok fazla problem teşkil etmiyor.
Ev
Evde kalanlar için belirli bir saatte dönüş zorunluluğu yok elbette. İstediğiniz saatte evinize gitme gibi bir lükse sahip olsanız da sürekli geç vakitlerde eve gelip ev arkadaşlarınızı rahatsız edecek gürültüler yapma gibi davranışlardan uzak durun. Eğer dikkatli olmazsanız ya ev arkadaşlarınız sizi kapı dışarı eder ya da kendileri daha iyi ev arkadaşları bularak yanınızdan ayrılır.

Odalar

Yurt
KYK özel yurtları en az 2 kişinin yaşayacağı şekilde ama bu sayı normal yurtlarda 12 kişiye ulaşabiliyor. Ranzaların yer aldığı odalarda herhangi bir aktivite yapmak için çok fazla bir alanınız olmayacak. Ders çalışmanız için yurtlarda yer alan etüt odalarını tercih etmeniz gerekiyor.
Ev
Eve çıkacağınız kişi sayısı ve çıktığınız evin oda sayısına göre kendinize ait bir odanız veya arkadaşınızla paylaşacağınız bir odanız olabilir. Bir odayı paylaşıyor olsanız bile yurt odalarından daha rahat olacağınızdan şüphe yok. Yurtta sürekli terlikle dolaşmak zorunda olsanız da evinizde çıplak ayakla dolaşmanın tadını çıkarabilirsiniz tabii temiz bir eviniz varsa.

Temizlik

Yurt
KYK yurtlarında temizlik, temizlik personelleri tarafından yapılıyor. Fakat kalabalık ortam olduğu için bu temizliğin ne kadar yeterli olduğunu bilemiyoruz. Banyo ve tuvaletlerde, çamaşır yıkamada sıra beklemek zorundasınız bu ev ortamı için de geçerli elbette ama yurtlarda bu daha uzun zaman alıyor. Hatta bazı yurtlarda çamaşır makinesi olmayabilir. Yurt kaydı yaptırırken bu konu hakkında bilgi almayı unutmayın.

Ev
Ev temizliği elbette sizin sorumluluğunuzda. Temizlik konusunda ev arkadaşlarınızla yardımlaşabilir veya dönüşümlü olarak temizlik konusunu halledebilirsiniz. Ev ortamındaki sorunların en başında gelen temizlik konusunda anlaşabileceğiniz kişilerle olmanızda fayda var. Siz titizseniz ev arkadaşınız değilse ilk başlarda hoşgörülü olsanız dahi zaman geçtikçe bu konuda canınız sıkılacaktır.

Üniversite Öğrencilerinin Ev mi Yurt mu sorunsalına Twitter’dan Tepkiler

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı