Üniversite Okurken Staj Yapmak Neden Önemlidir?


staj yapmak

Üniversite okurken staj yapmak bazı bölümler için zorunlu bazı bölümler için ise keyfidir. Staj yapmanın size ve kariyerinize olan etkisi ölçülemeyecek kadar büyüktür.

Staj yapmak neden önemlidir, size ne gibi faydalar sağlar, bu yazımızda bahsedeceğiz.

1-Deneyim Kazanırsın

Üniversite döneminde oldukça bilgi öğreniriz. Fakat bu bilgiler genellikle teorik bilgilerdir. Yani öğrendiğimiz bilgiyi uygulamaya dökmek için çok fala fırsatımız bulunmamaktadır. Tabi staj haricinde… Bir üniversite öğrencisinin staj yapması, kendi bölümüyle alakalı öğrendiği teorik bilgileri pratiğe dökmesini,  uygulamalar yapmasını sağlar. Staj yapmak sizi diğer öğrenci arkadaşlarınızdan bir adım öne atar. Özellikle uzun dönem staj yapmak, size deneyim kazandırarak az da olsa tecrübeli bir çalışan olmanızı sağlar.

  Üniversite Öğrencisi Olduğunu Kanıtlayan 5 Ayrıntı

2-Mesleki Çevre Edinirsin

Staj yaptığın kurum, birlikte çalıştığın arkadaşların, belki ileriki kariyer döneminde birlikte iş yapacağın insanlar olabilir. Bir şekilde mesleki kariyer hayatınız sizi karşılaştırabilir veya kendi girişimlerinizle birlikte çalışabilirsiniz. Ayrıca tanımadığınız, ama daha önce çalıştığınız insanların tanıdığı kişilerle kontak kurmanız kolaylaşır.

4-İş Hayatını Öğrenirsin

İş hayatının nasıl bir döngüye ve işleyişe sahip olduğu hakkında çevremizden sürekli bir şeyler duyar, bizler de buna tahminler üretiriz. Fakat en güzel ve doğru bilgi kendi deneyimlediğiniz,  gördüğünüz ve öğrendiğiniz bilgidir. Örneğin, kurumsal bir yerde staj yaparken, bu işleyişin size göre olup olmadığını az çok anlayabilirsiniz.

5- Hedeflere Yön Verirsin

Her insan amaçlarını ve hedeflerini belirler. Fakat staj yapmak, sizin hedeflerinize yön vermenizi, belirginleştirmenizi sağlar. İleride iş hayatınızda yapacağınız değişiklikleri en aza indirmenizi ve zaman kazanmanıza yardımcı olur. Özel bir şirkette staj yaptınız diyelim, ve sizi tatmin etmeyen şartlarının olduğunu gördünüz. Böylece devlet kurumunda çalışmaya karar vererek, gerekli sınavlara hazırlanır ve işlemleri önceden halletmeye başlarsınız. Bu olay sizin zaman kaybı yaşamadan hedeflerinizi oturtmanızı ve isteklerinize cevap vermenizi sağlar.

6- Referans Kazanırsınız

Mezun olduktan sonra çekilen en büyük sıkıntı iş bulamamaktır. Çoğu kurum, deneyimli, çok güzel İngilizce bilgine sahip, daha önce birçok alanda çalışmış, ve referans sahibi adaylarla iş görüşmesi yapar. Daha önce staj yaptığınız kurumdan alacağınız bir referans, başka bir iş yerine başvururken etkili olmakla birlikte, şansınızı artırabilir.

  Üniversite Okurken Yapabileceğin ve Faydalanabileceğin 5 Şey


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR