Üniversite Sınavı Öncesi Uygulayabileceğiniz 8 Tüyo


üniversite sınavı

Üniversiteye hazırlanırken, öğrencilerin yaşadığı psikoloji, çevresel etkenler ve başarı unsurları gibi bir çok sebepten etkilenmektedir. Bu gibi durumların olumlu etkilerini izlemek ve üniversite sınavı için hazırlanan öğrencinin yüksek başarı elde etmesi için bazı tüyolar vermek istedik.

İşte üniversite sınavı öncesi uygulayabileceğiniz 8 tüyo…

Hedefinizi Belirleyin

Her gün birkaç dakika, birkaç soru arttırarak ilerleyin.Hedefinizi iyi belirleyin. Seçeceğiniz meslek hakkında bilgi edinin. Buna uygun ders çalışın. Hedefinizi dağıtıp işinizi zorlaştırmayın.

Sabredin

Sabırlı olun. Hedefinize ulaşmak için fedakarlıkta bulunmanız gerektiğini unutmayın. Her sonuç tercihlerin eseridir. Hızlı sonuç almaktan çok, zaman içinde hızlanmayı hedefleyin.

Motivasyon Kaynağınızı Belirleyin

Motivasyon da ödülle çok alakalıdır. Eğer ders çalışmanın neticesinde başarının geleceğine inanırsanız hızlı bir motivasyon ardından da ders çalışma isteği gelecektir. Motive olursanız daha başarılı olursunuz. Başarılı oldukça motivasyonunuz ve çalışma isteğiniz artar.

Konuları Parçalara Bölün

Çalışma planınızı küçük parçalara bölün. Eksiğinizin çok olduğunu düşünüp kendinizi korkutmayın. Eğer ders bilgisi konusunda temel eksikleriniz varsa bunlara yoğunlaşın. Bu eksikler giderildikçe motivasyonunuz artacaktır. Zor konular bilgi eksikliği ile birleştiğinde kendinizi başarısız hissetmenize yol açar. Bunun önüne geçmek için küçük parçalara bölünmüş çalışma hedefleri oluşturun.

  Güzel Bir Üniversite Kazanmak İçin İpuçları

Kaygıyı Kontrol Edin

Birine ulaşınca diğerine geçin. Kaygıyı kontrol altında tutun. Kaygı da dikkat sorunlarına yol açar. Kaygılıyken insanın dikkati, kaygılı olduğu alana odaklanır. Başkalarının ne kadar çalıştığına takılmayın. Az kaygı insanı diri tutar ama fazlası yapabileceklerinizi bile yapamamanıza yol açar.

Engelleri Kaldırın

Engellere takılmayın. Ders çalışmak konusundaki engelleriniz varsa onları belirleyin ve ortadan kaldırın. Sosyal medya, arkadaşlar ya da internet oyunlarına çok vakit ayırıyorsanız bunları kısıtlayın. Bu yılı hedefinize ulaşmaya ayırın.

Görmezden Gelmeyin

Duygusal kaçışlara kapılmayın. Sadece iyi yaptığınız konulara odaklanıp diğerlerini görmezden gelmeyin. Örneğin sadece edebiyat yapıp hiç yapamadığınız matematiğe sırtınızı dönmeyin. Eğer matematikten de sınava girecekseniz ona da zaman ayırmanız gerektiğini unutmayın.

Yetersiz Hissetmeyin

Yetersizlik hissi yaşamayın. Bazen çok çalışmak ya da tam tersi çalışmayı reddetmek yetersizlikten kaynaklanabilir. Eğer hedefinizi, eksiklerinizi ve nereden başlamanız gerektiğini biliyorsanız başarısız olmanız mümkün değildir.

  YKS HAZIRLIĞI İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR