Üniversite Sınavında Başarılı Olmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler


Üniversite sınavında başarılı olmak

Her öğrenci üniversite sınavını başarılı bir şekilde atlatmak ister. Fakat stres, kaygı, sorulara yanlış yaklaşma biçimleri gibi birçok sebepten başarısız olunabilir. Test çözerken uygulanabilecek bazı yöntemler ise bu yanlışları ve başarısızlığı en aza indirger. Üniversite sınavında başarılı olmak için, test çözerken dikkate almanız gereken bazı hususlar vardır.

Üniversite sınavında başarılı olmak için dikkat etmeniz gerekenler…

Sınav Esnasında:

  • Dört yanlışın bir doğruyu götürdüğünü kesinlikle unutmayın.Hiçbir bilginizin olmadığı soruları boş bırakma alışkanlığını kazanmalısınız.
  • ÖSYM’de yapılan en büyük hataların kaydırma, kodlama ve yanlış cevabı işaretleme gibi hatalar olduğu göz önünde bulundurulursa, çözdüğünüz her testte bu klasik hataları yapmamaya özen göstermelisiniz.
  •  Test çözümünde kodlama çok önemlidir. Soruyu kitapçık üzerinde çözmüş olmamız o soruyla işimizin bittiği anlamına gelmemelidir. Soruyu çözmek kadar optik formuna doğru bir şekilde kodlamak da önemlidir. Kodlamayı en sona bırakmak çok yanlış bir tutumdur. Kodlama her sorudan sonra yapılmalıdır. Kodlamayı sona bırakmak sınav sonrasında yorgunluk ve dikkat dağınıklığının en üst seviyede olması sebebiyle hatalı veya eksik kodlama riskini arttırır, kaydırma yapmanıza yol açar. Nitekim her yıl %0,5 aday kaydırma nedeniyle mağdur olmaktadır.
  • Sınav esnasında yanınızdaki, önünüzdeki ve çevrenizdeki öğrencilerin hangi testte olduğu, kaç soru cevapladığı ile ilgilenmemelisiniz. Bu sizin dikkatinizi dağıtacağı gibi moralinizi de bozacaktır.
  • Her test çözümünde süre tutun ve teste başladığınız andan itibaren dış dünya ile iletişiminizi kesin. Eğer bunu başarabiliyorsanız sınava da konsantre olabilirsiniz demektir.
  • Çok bilinen test çözme tekniklerini öğrenip sınavdan önce deneyerek sizin içi en etkili olan yöntemi sınavda kullanmalısınız.
  • Çok bilinen test tekniklerinden biri de turlama tekniğidir. Bu yöntem sayesinde soruların hepsini görme ve gözden geçirme şansımız oluyor. Cevaplandırmadığınız soruların yanına bir işaret veya simge koyarsak o ikinci turda o soruları bulmak bizim için daha kolay olur.
  Üniversite Sınavı Öncesi Uygulayabileceğiniz 8 Tüyo
Turlama tekniği kullanıldığında, tekrar başa dönüldüğünde zaman kaybetmemek için kitap üzerindeki soruların yanına kendilerine ait semboller kullanabilirler. Bunlar;

a- Cevabından emin olunan soruya X (çarpı) işareti konulabilir. X 1.
b- İki şıkka indirip de işaretlenmeyen soruya !(ünlem) işareti konulabilir.
c- Zaman ayırırsam yaparım denilen soruya + (artı) işareti konulabilir.
d- Boş bırakıp döndüğümde tekrar bakarım denilen soruya daire konulabilir.
e- Hiç yapamam dediğiniz soruya elips işareti konulabilir.

 ÖSYM bütün soruları cevaplama mecburiyetimizin olduğu bir sınav değildir. Biliyorsak cevaplandırmamız elbette bir sorun oluşturmaz. Ancak cevabı konusunda tereddüt ettiğimiz soruları gelişigüzel cevaplandırmak fayda değil zarar verecektir. Unutmamamız gereken bir şey var ki her soru her net bizim için önemlidir. Bir net bizi 20.000 kişinin üstüne çıkarabilir veya altına düşürebilir.

 Soru içinde geçen ipuçlarından faydalanmamız gerekir. Bunlar altı çizili, koyu puntoyla yazılmış, tırnak içende, değildir, olmaz, her zaman, hiçbir zaman, bütün, zaman zaman, yoktur, vardır, birbirinden farklı, birbirine benzer, eşdeğer, birden fazla, ayrı ayrı, iç içe, yan yana, ikisi bir arada, ana düşünce, yan düşünce, benzer düşünce, asla, genellikle, çoğu, v.b. ipuçlarıdır.

Üniversite sınavında başarılı olmak için; sistemli, planlı ve yoğun çalışma temposuyla çalışılmalıdır.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı