Üniversite Sınavında Sayısal Ortalamaları En Düşük Seviyede!


16 Mayıs 2019 Günlük Burç Yorumları
16 Mayıs 2019 Günlük Burç Yorumları

Türk Eğitim Derneği’nin düşünce kurumu olan TEDMEM, 2018 Eğitim Derecelendirme Raporunu yayınladı. Yayınlanan raporda, geleceğimiz olan çocuklar için tablonun ne kadar kritik bir seviyeye ulaştığı görülüyor. Rapora göre 154 bin çocuğun eğitim dışında kaldığı görülüyor. Yüksek öğretim sınavlarında ise sayısalda en düşük ortalamalara ulaşıldığı ortaya çıktı. 

Raporda genel orta öğretime yönelik veriler incelendiğinde her üç ögrenciden birinin 20 gün ve üzeri devamsızlık yaptığı görülüyor. 12. Sınıfların devamsızlık hakkının arttılması ve 2018 yılında getirilen devamsızlık afları gibi uygulamalar sayesinde öğrencilerin okul hayatlarında daha rahat davranmasına neden oldu. Okul dışı kaynaklara yönelmenin desteklenmesi de öğrencilerin okuldan uzaklaşmasına neden oldu. 

Ortaöğretime geçişte uygulanan LGS’de 8. Sınıf öğrencilerinin temel matematik bilgisinden yoksun olduğu ortaya çıktı. Matematik testinin başarı oranı 100 üzerinden 24.77’yle diğer alt terler arasında en düşük değere sahip olduğu görülüyor. Matematik testinde öğrencilerin doğru cevap ortalamaları ise 20 soruda 4.95. Alan Yeterlilik Testi’ne katılan öğrencilerin ortalama puanları matematikte 40 soruda 3.923; fizikte 14 soruda 0.467; kimyada 13 soruda 1.109 biyolojide ise 13 soruda 1.669 olduğu ortaya çıktı. 

Bir diğer yandan 25-34 yaş aralığında olup üniversite mezunu olanların oranı son 10 yılda neredeyse ikiye katlanarak yüzde 32 oldu. İşsizlik oranı ise yüzde 13.1 oldu. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı