Üniversiteden en iyi şekilde faydalanmak için 4 ipucu!


İnsanlar eğitim hayatlarına ilişkin yaptığı tercihler ile gündeme gelebiliyor bazı zamanlar. Bu zamanlardan olan üniversite eğitimi, her zaman için hayatımızda yer edecek ve bir şekilde geçmişimizde önemli bir tarih, önemli bir iz bırakacak olan önemli bir süreç oluyor. Kişisel seçimlerin ve hazırlanan beklentilerin tamamen farklı olduğunu düşünürsek, üniversite okumak konusunda en iyi şekilde faydayı yaratacak 5 ipucunu sizin için derlemek istedik. Peki ama nedir bu 5 fayda? Gelin hepsine kendi içinde bir özetle göz atalım.

1- Eğitim verilmez, alınır hocam!

Belki de pek çok yerde konuşulan konu budur. Çünkü öğretmenler, akademisyenler ve bizzat işin içinde olan meslek erbaplarının derslerde anlattığı her zaman eğitim verilmez, alınır evladım olmuştur. Bu yüzden mümkün mertebe, iyi bir eğitim için ne bulursak faydalanmalıyız modunda olmak bize her zaman 1-0 artı kazandırıyor.

2- Ders derste dinlenir, çıkınca hemen öğütülür.

Genelde hocalarımız her zaman dersin derste dinlenilmesi gerektiğini söylemiştir (keza fiziksel olarak ancak bu mümkündür zaten). Lakin bazı konularda mevzuyu uzatan durum, daha çok öğrencilerin derste iken ders dışı işlerle iştirak etmesi olmuştur. Ama bu konunun özeti her zaman için derste iken derse odaklanmak, çıkınca da üzerinden geçmek ve yeni meşgaleler yaratmak olmalıdır. Bu daha çok bilimsel bir tez ve hemen hemen hepimizin bildiği bir tez. Burada yazmamızın nedeni de olmazsa olmazlardan olmasıdır.

3- Sosyal hayatı iyi kullanmak

Aman hocam okulumuzda yeterince sosyal hayat yok, biz zaten sosyal olmaya çalışan insanlarız, tarzı pek çok yorum görüyorum. Arkadaşlar burada iş biraz da kendimizde bitiyor (hayır, teselli değil). Çünkü pek çok üniversitenin kampüs ortamı dahi kısıtlı. Bu yüzden sosyal olmaktan kastımız çıkıp gezmek eğlenmek değil, yeni etkileşimler yaratmak. Yani arkadaşlarınızla birlikte alanınızla ilgili yeni girişimlere dahil olmanız, fuarlara katılmanız, seminerlerde yer almanız. Ne varsa hepsinden faydalanmanız sizi yeterince sosyal yapabilir (eğitim için konuşursak).

4- Ne istediğinizi iyi bilmeniz önemli.

Bunu yıllarca düşündük. Acaba bizden istenen nedir? Biz ne istiyoruz? Her ne kadar durum biraz duygu karmaşası gibi görünse de, insanlar için belki de en önemlisi ne istediğini bilmek oluyor. Hal böyle iken bu durumu öğrenci sıralarına indirirsek gerçekten de çoğu şeyi önceden kestirebiliriz (tahmin etmek anlamında). Zira üniversite eğitimi sırasında insan tam olarak ne istediğini iyi bilir ise, hedefine ya da hayallerine giderken o yoldan çok daha rahat ilerlemiş olur ve süreçleri de rahatlıkla kontrol etmiş olur. En azından beyhude geçmeyen bir eğitim süreci ile karşılaşmış oluruz. Bizce denemeye değer. Sizce?


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı