Üniversitelerde Dijital Dönüşüm Başlıyor!


Türkiye’de üniversitelerde dijital dönüşüm başlıyor. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) koordinasyonunda yürütülen ve Türk yükseköğretim tarihinde bir ilk olacak olan Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi, Ağrı’da gerçekleştirilecek olan özel bir tören ile tanıtılacak ve üniversitelerde dijital dönüşüm başlatılacak.

Ülkemizdeki eğitim kurumlarının eğitim kalitesini arttırmak için çalışmalar yapan YÖK, yaptığı açıklamada üniversitelerde dijital dönüşüm başlatılacağı bilgisi verildi. Dijitalleşen YÖK sloganı ile yürütülecek olan “Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi” yükseköğretim tarihinde bir ilk olacak. 

İnsan odaklı bir yaklaşıma sahip olacak olan proje ile, Türk yükseköğretiminin dijitalleşmesini sağlayacak, Türkiye’nin 2023 hedeflerine uygun, yerel özelliklerini kaybetmeden küresel çapta rekabet edebilir bir yapıya sahip kurumlar oluşturulmasını hedefleniyor.

YÖK’ün tanıtımını Ağrı’da gerçekleştireceği Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm projesi kapsamında ön hazırlık olarak Ağrı İbrahim Çeçen, Bayburt, Iğdır, Muş Alparslan, Munzur, Şırnak, Siirt ve Bingöl üniversitelerinin bulunduğu 8 pilot üniversitede YÖK’ün koordinasyonunda ve Anadolu Üniversitesi’nin yürütücülüğünde “Dijital Çağda Öğrenme ve Öğretme” dersi çevrimiçi olarak pilot üniversitelerinin öğretim elemanlarına verildi. 

Online derslere 3 bin 112 öğretim elemanı katıldı ve eğitimler 1 Şubat 2019 tarihinde tamamlandı. Pilot üniversitelerde ayrıca tüm öğrencilere yönelik 3 kredilik “Dijital Okuryazarlık” dersi de açılacak. Projenin tanıtımını Ağrı’da bulunan İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımlarıyla gerçekleştirilecek. Gerçekleştirilecek olan toplantıda YÖK başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK yetkilileri proje kapsamında yer alan üniversitelerin rektörleri, bölge üniversitelerinin rektörleri akademisyenler ve öğrenciler katılım sağlayacak. Gerçekleştirilecek olan toplantıda YÖK tarafından oluşturulan proje için seçilmiş olan 8 pilot üniversitenin rektörü proje protokolünü imzalayacak. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR