Üniversitelere karne dönemi başlıyor!


Üniversitelere karne dönemi başlıyor. Bundan sonra üniversitelere başarılarına göre karne verilecek. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Profesör Doktor Yekta Saraç üniversitelere başarılarına göre karne verileceğini açıkladı.

Saraç yaptığı açıklamada, “Bu yıldan başlayarak her yıl üniversitelere başarı karnesi verilecek” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin nicelik olarak Yükseköğretim seviyesinde planlanan yere geldiğini belirten Saraç, üniversite öğrencisi sayısının 8 milyona ulaştığını ve toplam üniversite sayısının 206’ya çıktığını söyledi. Artık sayıca çoğalmaktan ziyade niteliği iyileştirmeyi planladıklarını ifade eden YÖK başkanı mevcut sisteme ek olarak adım adım farklı yenilikler getirileceğinin altını çizdi.

Bu yıldan itibaren üniversitelere çeşitli kategorilerden değerlendirilmek üzere karneler verilmesi ve bu karnelerin kamuoyu ile paylaşılması kararlaştırıldı.

“Bu yıldan başlayarak üniversitelerin başarı karnesini her yıl yayımlama kararı aldık. Üniversitelerimiz çeşitlendi, farklılaştı, sayıları arttı, rekabet gerekiyor. Rekabetin sonucunda başarının gözlemlenmesi, ölçülmesi ve bunun da topluma objektif ve nesnel bir şekilde açıklanması gerekiyor. Üniversitelerin değerlendirilmesi 5 ana başlıkta 42 göstergede olacak. Bu göstergelere ait 2018 yılı verileri ile üniversitelerimiz ölçülecek ve değerlendirilecek. Her bir üniversitenin geçen bir yıl içindeki performansının değerlendirilmesi her yılın başında açıklanacak.” 

Verilecek karnelerin değerlendirilmesinde ele alınan 42 kriter arasında mezunların ALES ve KPSS başarıları, doktorasını tamamlayan öğrenci sayısı, üniversitenin doluluk oranı, ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış eser sayısı, sosyal sorumluluk projeleri, üniversitenin dünya ve bölge başarı sırası, yabancı öğrenci sayısı, yabancı uyruklu öğretim görevlisi sayısı, üniversiteye dışarıdan alınan bağış gibi kriterler göz önünde bulundurulacak.

Karne verilmesindeki asıl amacın üniversiteler arasında adil bir rekabet ortamı sağlamak olduğunu ifade eden Saraç;

“Bu göstergelerin ana amacı yükseköğretim kurumları arasında adalet temelli rekabet ortamı oluşturmak ve bu rekabetin nesnel ve ölçülebilir başarı kriterlerini ortaya koymaktır” diye konuştu.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı