Üniversitelerle İlgili Tasarı Kabul Edildi!


kanun tasarısı

Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı konusu, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda , görüşüldü. Kabul edilen tasarıyla birlikte 20 üniversitenin kurulacağı açıklanırken, bazı üniversitelerin isimlerinin değişeceği de eklendi.

KANUN TASARISI KABUL EDİLDİ

TBMM Milli Eğitim Komisyonunda  görüşülen tasarıya Anadolu Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ile Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin de eklenmesi önerildi. Dördü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulmasını öngören tasarı kanunu kabul edildi.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edilen, 20 yeni üniversite kurulmasını öngören ve bunlardan 4’ünün vakıf üniversitesi olacağını bildiren tasarıda , içinde İstanbul, Gazi, Anadolu, Karadeniz Teknik, İnönü, Selçuk, Erciyes üniversitelerinin de bulunduğu bazı üniversitelerin bölümleri yeni kurulacak üniversitelere bağlanacak.

Bölünen üniversitelerle bazı üniversitelerin kurulması planlanıyor. Bu üniversiteler,  Eskişehir Teknik Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi olarak planlanıyor. Gazi Üniversitesi’nde bölünmesi planlanan ve kurulacak yeni üniversiteye alınacak olan tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi bölümlerin Gazi Üniversitesi’nde kalmasına karar verildi.

 

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR