Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin Önemli Tavsiyeler - Unimetre

Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin Önemli Tavsiyeler


Üniversite, bireylerin kariyerini belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Çünkü, üniversite demek, yaşam demektir. Eğer, iyi ve kaliteli bir yaşama sahip olmak  istiyorsanız, kariyer çizginizi doğru belirlemelisiniz. Üniversite yaşamı, bu çizginin ilk noktasıdır ve başlayacağınız noktayı benliğinizle, karakterinizle ve duygularınızla stratejik bir şekilde seçmeniz gerektiği,belki de söyleyeceklerim arasından en önemlisi olabilir.

Herkesin tercihlerinin açıklandığı ve okullarına yerleştiği yaz döneminde, hangi bölümü, hangi okulu kazandıysaynız kazanın ,başlangıç noktasında olduğunuzu unutmayın. Kişinin arzuları ve yetenekleri gelecekteki yerini belirleyecek diğer önemli hususlardır. Çünkü sizinde bildiğiniz gibi, bir çok üniversite mezunu günümüzde ya işsiz, ya işi var mutsuz, ya da sevdiği işi yapmıyor. Sizler, geleceğimizin genç mimarları olarak, bu saydığım üçleme çemberinin içinde dönmek istemiyorsanızi, söyleyeceklerime kulak vermelisiniz.


Herkesin kendine göre bir zeka seviyesi ve duygusal zekası vardır. Ama seviyeler sadece rakamlardır. Unutmayın, Einstain bile okuldan atılıp devrim niteliğinde bir buluş yapmıştır. O yüzden, zekasal derecelendirmelere odaklanmak yerine,”Kendimi nasıl maksimum seviyede geliştirebilirim” sorusuna cevap bulmaya adamalısınız kendinizi.Çünkü, üniversite ortamı bu iş için en uygun yer diyebilirim. Hocalarınız, en değerli insanlardır ve onlardan okuduğunuz süreç boyunca faydalanmalısınız. Becerilerinizi geliştirip onlara göstermelisiniz. Çünkü, onlar herhangi bir konu üzerinde sizden ayrı düştüklerinde bunu sıkıntı etmeyin çünkü biliyoruz ki, onlar yaş ve tecrübe olarak sizlerden çok daha ilerideler. Dolayısıyla, fikirlerinizi özgürce savunun elbette, fakat onların da sözlerine kulak vermeyi ihmal etmeyin. Bilin ki, Bir konuda farklı açıklamalarda bulunuyorlarsa, mutlaka o noktada hatanız vardır ki düzeltme ihtiyacı duymuşlardır. O yüzden, saygı sınırlarını aşmadan onlarla diyalog kurmaya özen gösterin.

Son olarak, okul döneminizi değerlendirirken eğlencenin, arkadaşlığın, aşkın da en güzel yılları olduğunu unutmayın ve okuduğunuz kampüsün ve yılların tadını çıkarın. Dolu dolu bir üniversite hayatı geçirmek için elinizdeki imkanların hepsini kullanın. Mesleki hayatınız için okuduğunuz bölüm üzerinden sektörden bir çok insanla tanışmaya özen gösterin ve mezun olmadan gelecekteki yerinizi inşa edin. Hepinize Başarılı bir gelecek dilerim.

Yazar: Pelin Sönmez.


Arkadaşlarınla paylaş

0
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı