Ünlü Oyuncu Aytaç Arman Yaşamını Yitirdi!


Ünlü oyuncu Aytaç Arman hayatını kaybetti. Sinema ve tiyatro oyuncusu Aytaç Arman yaşamını yitirdi. Bir süredir kanser tedavisi gören usta oyuncu Aytaç Arman, Maltepe’de bulunan İstanbul Onkoloji Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Aytaç Arman’ın hayatını kaybettiğini haberini Menderes Sabancılar ve Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY) sosyal medya hesapları üzerinden duyurdu. 

Usta oyuncu Aytaç Arman İstanbul Onkoloji Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Oyuncunun vefat haberini BİROY sosyal medya hesaplarından duyurdu. BİROY tarafından yapılan açıklamada “Kurucu üyelerimizden, değerli meslektaşımız Aytaç Arman’ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içerisindeyiz. Ailesine, yakınlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz”

Aytaç Arman Kimdir?

22 Haziran 1949 tarihinde Adana’da doğan Aytaç Arman’ın gerçek adı Veysel İnce’dir. Adana’da Erkek Sanat Enstitüsü’nü bitiren Arman, 1966 yılında Tarsus’ta bir boya fabrikasında çalışırken bir yandan da Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi’nde eğitim hayatını devam ettirdi. Ekstra Ekspress gazetesi tarafından düzenlenen artistlik yarışmasında ikinci olan Aytaç Arman’ın yıldızı bu yarışmanın ardından parladı. 

Aytaç Arman, 1971 yılındaSes Dergisinin açmış olduğu yarışmaya da katılır. Aynı yarışmadaTarık Akan birinci olurken, Aytaç Arman’da ikinci seçilir. Ardında sinema oyunculuğuna başladı. 1971 yılında Yılmaz Güney’in “baba” filminde oynadı.  Aytaç Arman, 1974 yılındaSüreyya Duru’nun yönettiği, Perihan Savaş ile baş rolünü paylaştığı “Bedrana” adlı film; 11.Antalya Altın Portakal Film Yarışması’nda En iyi 2. Film” ödülü aldı. 1977 yılında baş rolünü Semra Özdamar’la paylaştığı; Süreyya Duru’nun yönettiği “Kara Çarşaflı Gelin” 14. Antalya Altın Portakal Film Yarışması’nda “En İyi Film” ödülü kazandı.  

1988 yılında Antalya Altın Portakal Film Yarışması’nda, başrolünü oynadığı, Ömer Kavur’un “Gece Yolculuğu” filmi “En İyi Film” ödülünü alırken, Aytaç Arman da “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.  Aytaç Arman, rol aldığı bir çok sinema filminden başka bir çok dizide de oynamıştır. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Sinema emekçileri deneği üyeliğinden 18 yılla yargılandı. Beraat etti.  

1985 yılında Necati Cumalı’nın hikayesinden senaryosunu Barış Pirhasan’ın yazdığı, yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı “Adı Vasfiye” adlı filmde Müjde Ar ile başrolde oynadı. Çok sevdiği ve değer verdiği 1972 model mavi vosvos arabası vardır. 2006 yılında sinema yazarı Burçak Evren, Aytaç Arman hakkında biyografi kitabını yazdı. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı