Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü Nedir, Ne İş Yapar?


üstün zekalılar öğretmenliği bölümü

Bu yazımızda sizler için “Üstün Zekalılar Öğretmenliği” hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle bir tanım getirmekte fayda var. Nedir Üstün Zekalılar Öğretmenliği bölümü? Şöyle ki; adından da anlaşılacağı üzere, eğitim kurumlarında, üstün zekalı öğrencilere çeşitli bilgi, beceri ve tutumları kazandırmak üzere eğitim vermeye hazır kişiler yetiştirmek.Üstün zekalı öğrencilere bu davranışları hangi yöntemlerle kazandırılacağı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı öğretim programlarıyla gerçekleşir.

Üstün Zekalılar Öğretmenliği bölümü hakkında bütün bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Tarihe bakacak olursak; Osmanlı İmparatorluğu döneminde kurulan Enderun Mektepleri bu bağlamda önemli bir girişim kabul edilir. Cumhuriyet döneminde ise ilk kez 1948 yılında Suna Kan ve İdil Biret için özel olarak çıkartılan “Harika Çocuklar Kanunu” mevcuttur. Bu tarihten hemen sonra üstün yeteneğin geliştirilmesi için çalışmalar başlatılmıştır. 90’larda ivme kazanan ve günümüzde üstün zekalı ve yetenekli öğrencilerin eğitilmesini amaç edinen Bilim ve Sanat Merkezlerinin ve bazı üniversiteler tarafından yürütülen Çocuk Üniversitelerinin sayısı gittikçe artmaktadır.

  Üniversite Okurken Para Kazanmak İçin Yapabileceğiniz İşler

Tercih döneminde her öğrenci, seçtiği bölümün mezun olduktan sonraki mesleki yaşamı, kariyeri… hakkında kuşkusuz aklından sorular geçiyordur. Bu bölüm için pek fazla soru işareti olmasa da Üstün Zekalılar Öğretmenliği mezunu bir kimse, MEB’e bağlı eğitim kurumlarında ve özel okullarda bireysel ve grup ile eğitim yapabilecek şekilde düzenlenmiş sınıf ortamında çalışır.

Peki Üstün Zekalılar Öğretmenliği hangi fakültede yer alır ve eğitim süresi nedir?

Eğitim Fakültesi’nde yer alan bu bölüm, yalnızca İstanbul ve Kıbrıs’ta eğitim vermektedir. Üstün Zekalılar Öğretmenliği’nin eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tercih etmek isteyen öğrenciler için bölümün hangi üniversitelerde olduğunu hemen belirtelim:

  • Maltepe Üniversitesi
  • İstanbul Aydın Üniversitesi
  • Biruni Üniversitesi
  • İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  • Yakın Doğu Üniversitesi / Kıbrıs

Geçtiğimiz yılki taban puanlarına göre, 2018 Üstün Zekalılar Öğretmenliği Taban Puanları da aşağı yukarı -tahminimizce- 208,00 puandan başlayıp 365,00’e doğru gidecektir.

Üstün Zekalılar Öğretmenliği bölümü ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak isteyen aday öğrencilerin başvurabileceği yerler şunlardır:

  • Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi
  • Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri
  • Ve ilgili eğitim kurumları.
  Almanca Öğretmenliği Bölümü ve İş Alanları


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR