Uyku Pozisyonunuz Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

Hangi pozisyonda uyuyorsunuz? Uyku pozisyonunuz sağlığınız için önem arz ediyor!


Hepimizin bir favori uyku pozisyonu vardır. Kimimiz yan tarafa dönerek, kimimiz yüzüstü veya sırtüstü, kimimiz ise cenin pozisyonunda uyur. Doktorlar, sağlığınızla ilgili sorunlara neden olabilecek şeylerden birinin uyku pozisyonunuz olduğunu iddia ediyor. Bu arada, sağlıklı olmak için alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekmez, sadece bazı düzeltmeler yapmanız yeterli olabilir.

1. Eğer yan tarafınıza dönerek uyuyorsanız;

Bilim insanları, yan tarafa dönerek uyumanın, serebrospinal sıvının toksinlerden kurtulmasını kolaylaştırdığını keşfetti. Aynı zamanda, baş ağrısını, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadır. Ek olarak, sol tarafa dönerek uyumak, mide ekşimesini hafifletir, ancak karaciğer üzerindeki basıncı artırır.

Sindirim sorunlarınız varsa, doktorlar sol tarafa dönerek uyumayı öneriyorlar. Kan dolaşımını hızlandırır, gırtlak ve mideyi rahatlatır.

Sırtınızı düz tutmak için bacaklarınız arasına sert ve küçük bir yastık koyun. Bu, eklemlerdeki baskıyı azaltır. Kafanızın altına yumuşak ve büyük bir yastık koyun.

Yüksek tansiyon ve kan dolaşımında sorun olması durumunda ise sağ tarafınızda uyumanız tavsiye edilir: Kalbiniz üzerindeki baskıyı azaltır.

2. Eğer sırtüstü uyuyorsanız;

Omurga ve eklem problemleriniz varsa sırtüstü, en iyi pozisyondur. Bu pozisyon ayrıca mide ekşimesini önler. Ancak yüksek tansiyonunuz veya horlama probleminiz varsa pek önerilmez.

Horlamadan kurtulmak ve üst hava geçişlerini rahatlatmak için, “dolgun” bir yastık kullanın.

Burun akması durumunda, başınızı yüksekte tutmak için birkaç yastık kullanın. Bu, mukusun sinüslerinizde kalmasını önler.

Sırt ve eklem ağrısı durumunda boynunuza küçük bir yastık, dizlerinizin altına büyük ve düz bir yastık koyun. Omurgaya destek olur ve kan akışını normale döndürür.

3. Eğer yüzüstü uyuyorsanız;

Japon araştırmacılar, yüzüstü uyumanın, kan basıncını düşürmeye, sindirimi kolaylaştırmaya, horlamadan ve mide ekşimesinden kurtulmaya yardımcı olduğunu buldu.

Omurganızı aşırı bükülmelerden korumak ve sırtınızdaki basıncı azaltmak için, midenizin altına küçük bir yastık koyun. Kafanızın altındaki yastık düz olmalı. Boynunuzun ağrımaması için hiç yastık da koymayabilirsiniz.

4. Eğer cenin pozisyonunda uyuyorsanız;

Cenin pozisyonu çok rahat olabilir, ancak sağlığımızı etkiler. Diyafragmatik solunumu sınırlayan bu pozisyon sizin horlamanızı önleyecektir, ancak astım gibi nefes problemleriniz varsa, bu uyku pozisyonundan vazgeçmeniz önerilmektedir.

Sırtınızı düzeltmek için bacaklarınızın ve kollarınızın doğru konumda olduğundan ve göğsünüzün “serbest” olduğundan emin olun. Bacaklarınızın arasına ve dirseklerinizin arasına birer tane büyük ve yumuşak yastık koyun. Doktorlar, başınızın altına koymak için mükemmel yastığın, küçük ama kabarık bir yastık olduğunu düşünüyor.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı