Uyku Pozisyonunuzun Sağlığınız Üzerindeki Etkisi Sizi Çok Şaşırtacak!


Uyku pozisyonunuzun sağlığınız üzerindeki etkisi sanıldığından daha fazla ve önemli. Uyku pozisyonunuz sadece fiziksel sağlığınızı değil, ruh sağlığınız da doğrudan etkileyen bir etmen. Hangi pozisyonda uyuduğunuzu seçin ve vücudunuza etkisini görün!

1. Yüzüstü

Yüz üstü uyurken huzursuz olma ihtimaliniz daha fazla. Boynunuz ve beliniz de bu pozisyonda fazla gerilebilir. Eğer yüzüstü uyumaktan hoşlanıyorsanız boynunuzu rahat ettirmek için çok yumuşak bir yastık kullanın ya da hiç kullanmayın.

2. Serbest düşüş

İnsanların yaklaşık %7’i bu pozisyonda uyuyor. Eğer favori uyku pozisyonunuz buysa girişken ve konuşkan biri olma ihtimaliniz yüksek. Aynı zamanda eleştiriye pek açık olmayabilirsiniz.

3. Sırtüstü

Eğer bel ağrısı yaşıyorsanız bu pozisyon ağrınızı daha da artırabilir. Ayrıca horluyorsanız ve uyku apneniz varsa bu pozisyon sizin için pek uygun değildir. Bu sorunlardan birine sahipseniz ve başka bir pozisyonda rahat edemiyorsanız, neyin yardımcı olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

4. Asker duruşu

İnsanların %8’i bu pozisyonu tercih etmektedir. Araştırmalar bu şekilde uyuyanların sessiz, içe dönük, ayrıca kendisinden ve diğerlerinden çok şey bekleyen insanlar olduklarını söylüyor.

5. Deniz yıldızı

İnsanların sadece %5’i bu pozisyonu tercih ediyor. Araştırmalara göre bu şekilde uyuyorsanız iyi bir dinleyici olmanın yanı sıra dikkat odağı olmak istemeyen birisiniz.

6. Cenin

İnsanların %40’ından fazlası yana kıvrılmış şekilde, diğer bir adıyla cenin pozisyonunda uyumaktadır. Kadınlar erkeklerin iki katı kadar bu pozisyonu tercih ediyor. Bazı araştırmalar, sıcakkanlı, arkadaş canlısı ve hassas olmanızın daha muhtemel olabileceğini, ancak etrafınızda koruyucu bir kabuğun olabileceğini öne sürüyor.

7. Kütük

İnsanların yaklaşık %15’i iki kolunun aşağıda olduğu “kütük gibi” uyur. Sosyal, kolay arkadaşlık kurabilen ve insanlara güvenme eğiliminde olan birisiniz.

8. Kaşık

Eşinizle birlikte ona sarılarak kaşık pozisyonunda uyuyorsanız bu pozisyon stresinizi azaltmaya, eşinize bağlanmanıza ve daha hızlı uyumanıza yardımcı olan oksitosin adı verilen bir kimyasal salgılanmasını sağlar.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR