Uykumuzda Gerçekleşen 11 Gizemli Olay


Geceleri hepimiz dinlendirici ve huzurlu bir uyku evresi geçiririz. Ama bu demek değildir ki uyuduğumuz sırada rahatsız edici ve garip durumlar yaşamayalım.
Sizler için uyku anlarımızda gerçekleşen enteresan durumları derledik.

Uyku Felci

Nasıl Hissettiriyor: Kişi uyanır fakat hareket edemez. Buna ek olarak kişi, korkutucu halisünasyonlar görebilir ve odada başka enerjiler olduğunu hissedebilir. Bazı mitlere göre bu durum kötü ruhlar tarafından verilen rahatsızlıklardır. Neden olur: Normalde uyuduğumuzda, ayakta gezinmemizi ve birtakım şeyleri yapmamızı engelleyen ufak çaplı felç geçiririz. Uyku felcinde kaslarımız durma seviyesinde yavaşlar fakat beynimiz hala sahip olduğu aktiviteyi sürdürür. İnsanların %7’si hayatlarında en az 1 defa bu sorunla karşılaşır.

Hipnogojik Sanrılar

Nasıl Hissettiriyor: Daha tam uykuya dalınmamışken insanın, garip sesler duyması, korkunç suratlar ve fantastik canavarlar görmesi şeklinde olur. Neden olur: Bu tarz halisünasyonlar, zihnen tamamen sağlıklı olan kişiliklerde dahi görülebilir. Çocuklar bu deneyimi yetişkinlere nazaran daha çok yaşarlar. Bunun nedeni hayal güçlerinin daha gelişmiş ve uyumak istememelerinden kaynaklanıyor olabilir. Stres ve yatağa sarhoş girmek başlıca sebeplerindendir.

Sayıklamak

Nasıl Hissettiriyor: İnsan psikolojisine hiçbir zararı olmayan bu durumdan muzdarip kişiler, genelde ne hakkında konuştuklarını bilmezler. Bilinç altında oluşan sorunların uyku halinde refleksif olarak dışa vurulma sorunudur. Neden olur: Erkekler ve çocukların bu sorunu yaşaması daha muhtemel olup, başlıca sebebi stres bozukluğudur.

Rüya içinde Rüya

Nasıl Hissettiriyor: Kişi gördüğü rüyadan uyanır, fakat ilginç olaylar devam etmektedir ve kişi aslında uyanmadığını farklı bir rüyanın içinde olduğunu fark eder. Bu konu üzerine sinema dünyasında büyük başarı yakalayan Inception filminden sonra birçok kişi bu durumu yaşadığını raporlamıştır. Neden olur: Henüz ne sebeple oluştuğuna dair resmi bir çalışma bulunmamaktadır.

Uyurgezerlik

Nasıl Hissettiriyor: Bu durum uyku felcinin tam tersidir. Beyin çalışmayı durdurur fakat vücut alışık olduğu fiziksel hareketleri devam ettirir. Uyurgezerlik sorunu yaşayan insanlar, kalkıp yürüyebilir, temizlik yapabilir, evden dahi çıkabilirler ki bu en tehlikeli durumlardan biridir çünkü bilinç kapalıdır ve uyandıkları zaman hiçbir şey hatırlamazlar. Neden Olur: Nasıl oluştuğu ve nasıl tedavi edileceğine dair kesin bir araştırma bulunmamaktadır.

Patlayan Kafa Sendromu

Nasıl Hissettiriyor: Kişi büyük bir patlama, alkış daha da kötüsü geçici sağırlığa sebep olabilecek yükseklikte bir ses duyduğu iddası ile uyanır. Semptomlar zararsızdır fakat kişi gerçekten korkutabilir. Neden Olur: Bu olay uyku anında beynin herhangi bir bölgesinin çok hızlı çalışmaya başlamasından dolayı gerçekleşir. Uykusuzluk Hastalığı (insomnia) veya jet lag olayına sebebiyet verebilir.

Uyku Apnesi

Nasıl Hissettiriyor: İnsanın rüya görme anında birden nefes almayı bırakması hastalığıdır. Bunun sonucunda kişi uyanır, uykunun kalitesi düşer, beyin çalışması için gereken oksijeni yeterli süre alamadığı için bir daha dalınan uyku uzar ve zorlaşır. Ekstrem durumlarda kalp rahatsızlıklarına yol açabilir. Neden Olur: Uyku anında yutak kasları rahatlar, bu bazen ciğerlere giden hava kanallarının tıkanmasına neden olur. Obezlik, sigara içmek, yaşlılık bu hastalığın riskini arttırır.

Tekrarlanan Rüyalar

Nasıl Hissettiriyor: Sürekli aynı şekilde tekrarlanan rüyalardır. Neden Olur: Psikologlara göre beynimiz gün içinde çok fazla dikkat etmediğimiz olayları, rüya anında geniş çaplı bir incelemeye alır. Bu durumlar tekrarlanan rüyalar olarak bize geri dönüş yaparlar.

Düşmek

Nasıl Hissettiriyor: Bazen çok yükseklerden yatağımıza, kendi bedenimize düştüğümüzü hissederiz ve panik halinde uyanırız. Bundan önce uçuyor, yada havada herhangi bir iş yapıyor olabiliriz. Neden Olur: Uyumak ve ölmek birbirlerine çok benzerler. Kalp atışları ve nefes alıp veriş yavaşlar, kaslar gevişer. Beynimiz gerçekten ölmüş olabiliceğimizden korkar ve bizi bu şok etkisiyle uyandırır.

Astral Seyehat

Nasıl Hissettiriyor: Kişinin yarı uyku, yarı uyanık halde olması sonucu kendine dışarıdan bakabilme sendromudur. Mistik inanışlar tarafında ruhun varlığını kanıtlar niteliktedir. Neden Olur: Bilim adamlarınca vücudumuzun dışına çıkabilme fenomeni gerçek kabul edilse bile, nasıl yapılabildiğine dair hiçbir kesin bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca bu olayı bir sorun olarak yaşayan insanlar için de önerilebilecek bir tedavi de bulunmamaktadır.

Uyku Anında Aydınlanma

Nasıl Hissettiriyor: Bazen üzerine düşündüğümüz bir sorunun cevabını uzun bir zaman boyunca bulamayabiliriz ve bu sorun üzerine çok fazla yoğunlaşırız. Bilinç altımıza işleyen bu sorunu zihnimiz uyku halinde de çözümlendirmeye devam eder. Rus Kimyacı Dmitri Mendeleev ‘Periyodik Tablo’yu uyku anında keşfetmiştir. Bir benzeri olay da yine bir kimyacı olan August Kekulé’nin benzen’in formülünü uyku anında bulmasıdır. Neden Olur: Bazen cevabını zaten bildiğimiz şeyler üzerine yoğunlaşamadığımız için önemli noktaları kaybedebiliriz. Uyku anında beynimizi kemiren bu sorunlar üzerine yoğunlaştığımızda, zihin sadece bu sorunların çözümlerine ulaşmaya yoğunlaşır. Ve kim bilir belki aradığınız cevaplara rüyalarınızda ulaşabilirsiniz.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı