Uykusuz Çalışanlar Şirkete Zarar Verdiği İçin ‘Uyku Molası’ Uygulaması Başladı


Çalışma konusunda gerçekten tebrik edilesi insanlar olan Japonlar için, yeni bir uygulama başlıyor. Bu uygulamanın adı da uyku molası uygulaması olarak çıkıyor karşımıza.

Uykusuzluğun ülkeye maliyeti 138 milyar dolar olduğu ortaya çıktıktan sonra hemen uyku etkinlikleri başlamış Japonya üzerinde. Bu yüzden bazı işverenler, çalışanlarının uykusuzluklarının verim düşürmesi oluşturduğu için özel uyku odaları tasarlıyorlar. Bu sayede uykusu olan çalışanlar günün belirli zaman dilimlerinde burada sessiz bir şekilde uyku konusuna dahil olacak ve rahatlıkla uyuyabilecek.

Öncelikle teknolojik firmalarda başlayan bu uygulama, gittikçe pek çok şirkete yayılıyor diyebiliriz. Geçen senelerde Nextbeat isimli iki şirket Tokyo üzerindeki merkezine 2 adet stratejik uyku odası tasarımı yaptı örneğin. 

Peki uyku odaları nasıl?

Odalar oldukça yalıtımlı. Dışarıdan ses gelmesin diye özel bir şekilde yapılan bu yalıtımlar, uyku getiren çaylarla birlikte açılıyor. Elektronik eşyların sokulmasının yasak olduğu bu odalar, oldukça steril ve huzurlu bir uyku durumu yaratıyor. Ayrıca akşam 21’den sonra mesaiye kalmak da yasaklanmış.

Ayrıca bazı firmalar, mesaiye kalmadan evine giderek uyuyan çalışanlarına ekstra primler de vermeye başladı. Bu tarz sistemler ile ön plana çıkarılan çalışmalar adına, yapılacak her şeyi sırası ile organize edebiliyoruz aslında. Örneğin düğün organizasyonu yapan bir firma, günde 6 saatten fazla uyuyan çalışanlarına da özel primler ve puan sistemi oluşturmuş.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı